sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska – poradnik (10 pytań i odpowiedzi)

Sesja narzeczeńska – poradnik

spis treści :

 1. Co to jest sesja narzeczeńska ?
 2. Sesja narzeczeńska jak się ubrać i przygotować ?
 3. Gdzie wykonać sesję narzeczeńską ?
 4. Kiedy należy wykonać sesję narzeczeńską ?
 5. O której godzinie warto zrobić sesję narzeczeńską ?
 6. Jak długo trwa sesja narzeczeńska ?
 7. Czy wykonuje się próbny makijaż na sesję narzeczeńską ?
 8. W jaki sposób można wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej ?
 9. Ile kosztuje sesja narzeczeńska ?
 10. Sesja narzeczeńska inspiracje.

1. Co to jest sesja narzeczeńska ?

Sesja narzeczeńska to nic innego jak wspólne zdjęcia wykonane przez fotografa w okresie trwania narzeczeństwa. Niektórym osobom kojarzy się to, tylko i wyłącznie z uchwyceniem momentu zaręczyn. Nic bardziej mylnego. Zdecydowanie się na taką sesję ma bardzo dużo plusów. Jednym z nich i chyba najważniejszym jest to, że podczas takiej sesji możecie oswoić się z obiektywem. Dzięki temu podczas reportażu ślubnego oraz późniejszej sesji poślubnej nie będziecie się już tak stresować obecnością aparatu.

Kolejnym atutem jest to, że możecie poznać dobrze swojego fotografa i dzięki temu będziecie czuli się swobodniej w swoim towarzystwie, w tak stresującym dniu.  Ponadto taka sesja to doskonała rozrywka, ucieczka od codzienności i wartościowe spędzenie czasu we dwoje. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej można wykorzystać na różne sposoby, o czym opowiem w punkcie 8.

sesja narzeczenska 16
fot : www.michalwoloszyn.pl

2. Sesja narzeczeńska – jak się ubrać i przygotować ?

Często pary podczas przygotowania do sesji zadają mi pytanie “jak się ubrać na sesję narzeczeńską ?”. Zawszę sugeruję, że najważniejsze dla mnie jest to, żebyście czuli się swobodnie podczas sesji. Jeżeli nie nosisz sukienek i źle się w nich czujesz, to nie ma najmniejszego sensu ubierać się w ten sposób na zdjęcia.  Skrępowane ruchy i brak komfortu utrudniają naturalne pozowanie i psują całą zabawę. Zastanów się również czy oglądając później zdjęcia widzicie na nich siebie, czy kogoś wystylizowanego w określony sposób, bo np. takie zdjęcia mieli Wasi znajomi ?

Fotografowałem już mnóstwo tego typu sesji i kobiety przychodziły ubrane elegancko, w sukienkach oraz na luzie.  Najważniejsze jest, żeby w miarę kolorystycznie pasować do siebie i do otoczenia. Podczas sesji w naturze fajnie wyglądają kolory ziemi, natomiast na sesję miejską można dobrać odważniejszą kolorystykę.

3. Gdzie wykonać sesję narzeczeńską ?

Mamy dużo opcji i sporo możliwości do zorganizowania sesji narzeczeńskiej. Trzeba się jednak liczyć, że za szalone pomysły trzeba trochę więcej zapłacić.  Poniżej przedstawiam kilka możliwości.

 • Sesja narzeczeńska w lesie

Idealne miejsce dla osób, które krępują się na widok innych ludzi, chcą żeby sesja miała charakter bardziej intymny i lubią bliskość natury. Promienie słońca przeciskające się przez korony drzew dają niesamowite efekty.

sesja narzeczenska 12
fot : www.michalwoloszyn.pl
 • Sesja narzeczeńska w mieście

Jeżeli lubicie swoje miasto, jesteście z nim związani emocjonalnie, to warto jest zdecydować się na tego typu sesję. Ciekawe uliczki, bulwary, mosty mogą w fajny sposób dopełniać Wasze kadry.

 • Sesja narzeczeńska na łące

Zdjęcia na łące kojarzą mi się z pełnym luzem, radością swobodą i przestrzenią.  Doskonała opcja na wschody i zachody słońca. Idealne dopełnienie do np. rozpoczętej wcześniej sesji w lesie.

sesja narzeczenska 4
fot : www.michalwoloszyn.pl
 • Sesja narzeczeńska nad jeziorem

Jezioro, woda, cisza spokój. Najważniejsze, żeby otoczenie było klimatyczne i nie było dużo plażowiczów, wtedy mamy idealne warunki do takiej sesji.  Zdjęcia nad wodą zawsze były modne i nie są sezonowym trendem jak np. opuszczone szklarnie.

sesja narzeczenska 13
fot : www.michalwoloszyn.pl
 • Sesja narzeczeńska za granicą

Pomysł, bardziej szalony, ale jak najbardziej do zrealizowania. Dlaczego nie zabrać fotografa np. na pierwsze dwa dni swoich wakacji i sprawić sobie fantastyczną pamiątkę z oryginalnego i nietuzinkowego miejsca ? Tego typu sesje są ostatnio bardzo modne. Niektórzy rezygnują z zagranicznej sesji poślubnej na rzecz sesji narzeczeńskiej, ponieważ dużo wygodniej jest gdzieś polecieć bez dźwigania sukni ślubnej i graniaka.

 • Sesja narzeczeńska w górach

Piękne widoki połączone ze spacerami górskimi szlakami to świetny przepis na udane zdjęcia. W górach praktycznie gdzie się nie spojrzy to Warto się zatrzymać i można wyczarować coś fajnego.  Na jednym z wcześniejszych artykułów opisywałem jak zorganizować jednodniową sesję w górach wyjeżdżając z województwa zachodniopomorskiego – (zobacz artykuł)

sesja narzeczenska 6
fot : www.michalwoloszyn.pl
 • Sesja narzeczeńska nad morzem

Sesja narzeczeńska nad morzem jest kolejnym fajnym pomysłem. Jeżeli zdjęcia realizujecie w okresie wakacyjnym, kluczowe jest znalezienie pustej plaży bez turystów.

sesja narzeczenska 3
fot : www.michalwoloszyn.pl
 • Sesja narzeczeńska w Szczecinie

Jeżeli jesteście ze Szczecina to możliwości macie bardzo dużo. Szczegółowo opisałem wszystko w artykule Sesja w Szczecinie – 31 najlepszych miejsc na sesję zdjęciową w Szczecinie.

lasztownia
fot : www.michalwoloszyn.pl

4. Kiedy należy wykonać sesję narzeczeńską ?

Każda pora roku i każda pogoda ma w sobie coś magicznego. Warto rozważyć zorganizowanie sesji wtedy, kiedy warunki są nam najbliższe.

 • Sesja narzeczeńska wiosną

Piękne wiosenne zachody i wschody słońca i do tego rozgrzewka przed rozpoczęciem sezonu ślubnego pobudza kreatywność wielu fotografów. Jak dla mnie zdecydowanie najlepsza pora roku, ponieważ nie ma jeszcze uciążliwych upałów i mam okazję wdrożyć to, czego nauczyłem się w okresie zimowy. Dodatkowo wschody słońca nie są tak wcześnie, jak latem.

 • Sesja narzeczeńska latem

Ciepłe poranki, ciepłe wieczory i najbardziej przewidywalna pogoda. Niestety w tym czasie wielu fotografów ślubnych ma mnóstwo pracy i realizują sesje ślubne, dlatego ciężej jest się umówić na sesję narzeczeńską, ale warto próbować jeżeli jesteście zmarzluchami.

 • Sesja narzeczeńska jesienią

Kolorowe liście, przebijające się słońce to doskonały czas na zorganizowanie sesji narzeczeńskiej. Może nie jest już tak ciepło, ale dla dobrych zdjęć warto się poświęcić. Minusem największym jest to, że ciężko jest o słoneczny dzień, Z drugiej strony pochmurna aura, mgliste poranki również mają swoją magię.

 • Sesja narzeczeńska zimą

Od kilku lat w Szczecinie nie było śniegu, a jak się pojawiał, to na następny dzień zamieniał się w chlapę. Nie udało mi się jak do tej pory zorganizować sesji zimowej, ale liczę na to, że rok 2021 będzie bardziej łaskawy. W każdym razie warto próbować.

sesja narzeczenska 15
fot : www.michalwoloszyn.pl

5. O której godzinie warto zrobić sesję narzeczeńską ?

Najlepsze godziny na zorganizowanie sesji narzeczeńskiej to okolice wschodu i zachodu słońca. Wtedy słońce jest nisko i jak wpada w obiektyw, robią się niesamowite efekty. Dodatkowo unikniemy ostrych cieni na twarzy. Takie warunki są dla mnie zdecydowanie najbliższe. W przypadku zachmurzonego nieba godzina nie ma znaczenia. Światło jest wtedy miękkie i równomierne. Są fotografowie, którzy świetnie czują się w ostrym, kontrastowym popołudniowym świetle. Warto zapytać się swojego fotografa, jakie warunki preferuje i zapytać, w jakich warunkach powstały konkretne ujęcia. Więcej na temat godziny sesji przeczytasz w artykule : Sesja zdjęciowa – Najlepsza godzina na sesję plenerową

sesja narzeczenska 2
fot : www.michalwoloszyn.pl

6. Jak długo trwa sesja narzeczeńska ?

To zależy od lokalizacji, stylu pracy fotografa oraz pogody. Jak byłem początkującym fotografem bałem się, że w krótkim czasie nie będę wstanie zrobić kilku bardzo dobrych i urozmaiconych ujęć. Potrzebowałem wtedy pół dnia i wielu lokalizacji. Dzisiaj spokojnie wystarczają mi 2 godziny i staram się, żeby całość sesji była spójna, czyli nie mieszam miasta z naturą. O czas trwania najlepiej zapytać się swojego fotografa. Jeżeli zdecydujecie się na sesję za granicą to na pewno będziecie potrzebowali przynajmniej dwóch dni.

7. Czy wykonuje się próbny makijaż na sesję narzeczeńską ?

Sesja narzeczeńska to świetna okazja do wypróbowania makijażu ślubnego i zobaczenia jak będzie prezentował się na zdjęciach. Wiele moich Panien młodych po sesji narzeczeńskiej zmieniło styl makijażu, a nawet makijażystkę. Dlatego zachęcam do zgrania terminu sesji z makijażem próbnym.

sesja narzeczenska 5
fot : www.michalwoloszyn.pl

8. W jaki sposób można wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej ?

 • Dekoracja sali weselnej

Bardzo często można spotkać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej, które są ozdobą i dekoracją sali weselnej. Wykorzystywane są na różne sposoby np. przy numerkach stolików, do tablicy informacyjnej z rozmieszczeniem gości na sali lub dekorują stanowisko przy polaroidzie i księdze gości.

 • Zaproszenia i księga gości

Bardzo często można spotkać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej wykorzystane przy projekcie zaproszeń ślubnych lub księgi gości.

 • Prezenty na podziękowania dla rodziców

Istnieje wiele możliwości na wykorzystanie zdjęć z sesji narzeczeńskiej do stworzenia prezentu na podziękowania dla rodziców. Najpopularniejsze to wielkoformatowe wydruki zdjęć w ramkach, lub obrazy na drukowane na płótnie, skrzyneczki drewniane z grawerem i wydrukowanymi zdjęciami. Coraz częściej spotyka się też różne akcesoria personalizowane ze zdjęciami.

 • Można stworzyć slideshow i wyświetlić w trakcie wesela

Jeżeli nie macie filmu z podziękowań dla rodziców to możecie zrobić prezentację z waszych zdjęć i wykorzystać w niej również ujęcia z sesji narzeczeńskiej.

sesja narzeczenska 8
fot : www.michalwoloszyn.pl

9. Ile kosztuje sesja narzeczeńska ?

Jeżeli chodzi o cenę sesji narzeczeńskiej, to nie można dokładnie sprecyzować, w jakich widełkach cenowych powinna się znaleźć. Zależy to od umiejętności fotografa i jakości zdjęć, jakie później otrzymacie.

10. Sesja narzeczeńska inspiracje ?

Gdzie możecie szukać inspiracji na sesję narzeczeńską ?

 • wyszukiwarka Google i strony internetowe fotografów
 • Instagram i wyszkowianie po hasztagach
 • Pinterest
 • portale i blogi ślubne

Jeżeli chcesz obejrzeć moją przykładową sesję narzeczeńską to zapraszam : https://michalwoloszyn.pl/sesja-narzeczenska-w-szczecinie/

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości odnośnie do sesji narzeczeńskiej i być może pomogłem podjąć Wam decyzję. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie sesji narzeczeńskiej, to pozostaw komentarz. Zachęcam Cię również do zapisania się do newslettera, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *