sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa – Najlepsza godzina na sesję plenerową

1. Sesja zdjęciowa – Najlepsza godzina na sesję plenerową.

Często przy umawianiu się na sesję zdjęciową tłumaczę swoim parom, dlaczego tak ważne jest wykonanie zdjęć o odpowiedniej porze. W dzisiejszym wpisie szczegółowo wyjaśnię, kiedy najlepiej wykonać sesję plenerową oraz przedstawię wyjątki od tej reguły.

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

2. Złota godzina – Sesja zdjęciowa o wschodzie i zachodzie słońca.

Podczas planowania sesji często spotykamy się z określeniem terminu złota godzina. Już wyjaśniam co to za zjawisko i dlaczego w niektórych miejscach na świecie jest zdecydowanie krótsza. Terminem złota godzina określamy czas około godziny od wschodu słońca i godziny przed zachodem. W przypadku bezchmurnego nieba mamy wtedy majestatyczne światło, przy którym wychodzą przepiękne zdjęcia i jak najbardziej wskazane jest fotografować pod słońce.

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

W przypadku wschodu słońca po zakończeniu tego czasu z każdą godziną warunki stają się coraz mniej korzystne, ponieważ słońce wzbija się coraz wyżej. To samo dzieję się w przypadku zachodu. Im wcześniej planujemy sesję, tym warunki robią się coraz mniej ciekawie. W Polsce złota godzina trwa faktycznie około godziny, natomiast w krajach usytuowanych bliżej równika, może trwać zaledwie kilka minut.

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

3. Dlaczego warto unikać sesji w samo południe ?

Okolice południa są najgorszą możliwą godziną na wykonanie sesji zdjęciowej. Słońce wtedy jest wysoko i na twarze osób fotografowanych rzuca ostre cienie, które w żaden sposób nie wyglądają korzystnie na zdjęciach. Zwróć uwagę podczas popołudniowego spaceru po lesie na cienie, jakie rzuca południowe słońce przebijające się przez liście. Nic przyjemnego, prawda ?

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

4. Sesja zdjęciowa w pochmurny dzień.

Jeżeli niebo jest zachmurzone, to nasza sesja zdjęciowa może się odbyć o dowolnej godzinie, nawet w samo południe. Mamy wtedy miękkie światło, nierzucające cienia i możemy swobodnie fotografować w każdym miejscu. Niestety nie uraczymy wtedy pięknego zachodu słońca, ale są to zdecydowanie lepsze warunki niż środek słonecznego dnia.

sesja zdjęciowa w pochmurny dzień
fot : www.michalwoloszyn.pl

5. Co zrobić kiedy jesteśmy zmuszeni zrobić sesję zdjęciową w ciągu dnia ?

Bywają sytuację, gdy nie mamy innego wyjścia i musimy się umówić na sesję w środku dnia. Często wykonywałem takie zdjęcia po ceremonii ślubnej u par, które nie organizowały wesela. Należy wtedy znaleźć kawałek cienia i tam ustawić modeli. W przypadku sesji w naturze warto poszukać gęstego lasu. Na otwartej przestrzeni również jest to możliwe, ale kolorystyka nie będzie już tak bajeczna jak podczas złotej godziny. Przykład możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej.

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

6. Podsumowanie.

Podczas umawiania się na sesję zdjęciową, pamiętaj żeby zahaczyć o złotą godzinę. Jeżeli jesteście ograniczeni czasowo, to postaraj się wybrać pochmurny dzień. Mam nadzieję, że już teraz rozumiesz jak ważna jest rola słońca w fotografii. Jeżeli zastosujesz się do powyższych porad to Wasza sesja zdjęciowa zdecydowanie zyska na jakości. Zachęcam Cię gorąco do zapoznania się z artykułem na temat sesji narzeczeńskiej. Sesja narzeczeńska – poradnik (10 pytań i odpowiedzi)

sesja zdjęciowa
fot : www.michalwoloszyn.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *