sesja stylizowana

Sesja stylizowana – Uważaj i nie daj się oszukać !

Dzisiejszy artykuł postanowiłem napisać ku przestrodze rozczarowanych par młodych, które podpisały umowy z fotografem po zapoznaniu się z dorobkiem w mediach społecznościowych i otrzymali zupełnie inne zdjęcia. Od razu wyjaśnię co to jest sesja stylizowana.

Od pewnego czasu konkurencja w fotografii ślubnej zrobiła się ogromna. Żeby wejść w rynek, wystarczy kupić profesjonalne aparaty i obiektywy. Sprzęt jest śmiesznie tani, ale w rękach amatora może wyrządzić więcej złego niż dobrego.

Płatna sesja stylizowana dla początkujących fotografów.

Żeby znaleźć swoich pierwszych klientów, to trzeba pokazać jakieś zdjęcia, bo kota w worku nikt nie kupi. Skąd fotograf ma wziąć zdjęcia ślubne, jak nie fotografował w życiu ślubu i wesela ? Ktoś wpadł na ten pomysł i wymyślił produkt, który rozwiązuje problemy młodych fotografów.

Sesja stylizowana – Ceremonia Ślubna.

Od pewnego czasu grupy fotograficzne na Facebooku zalewane są ogłoszeniami dotyczącymi płatnych sesji stylizowanych. Organizator przygotowuje improwizacje ślubu w plenerze i jako parę młodą zatrudnia profesjonalnych modeli. Gości też skombinują, najlepiej ubranych zgodne z Instagramowi trendami i posiadającymi dobre Flo. Bo przecież na klasycznych weselach nie ma wujków z wąsami w koszulach z krótkim rękawkiem. Miejsce ceremonii pięknie przystrojone czeka na rozpoczęcie, najlepiej podczas zachodu słońca, bo wtedy światło jest idealne. Ktoś nie zdążył zrobić zdjęcia nakładanych obrączek ? Nie ma problemu, powtórzymy 5 razy.

sesja stylizowana
fot : www.michalwoloszyn.pl

Po aranżowanym ślubie przyjdzie czas na piękną sesję ślubną. “Blogowa Para” o zjawiskowej urodzie, doskonale wie, jak się ustawiać, żeby wyjść idealnie na zdjęciach. Każdą pozę odtwarza tak długo, aż każdy zdąży zrobić piękne ujęcie. Po skończonej sesji organizator pakuje mandżur oraz sporą sumę pieniędzy i zostawia fotografów ze zgodą na wykorzystanie wizerunku modeli i publikację zdjęć z ceremonii. Nie mam nic przeciwko, jest wolny rynek, a model biznesowy jest jak najbardziej etyczny.

Zabawa się kończy w momencie jak pseudo fotograf zalewa swojego feeda w mediach społecznościowych zdjęciami z takiej sesji stylizowanej i nie ma do pokazania nic innego. Ale to nie jest najgorsze, są tacy mistrzowie, co wciskają kit, że to był prawdziwy ślub i byli jeszcze na kilku, ale nie mieli zgody na publikację.

Podczas prawdziwego ślubu w plenerze, nie ma miejsca na powtórki i duble. Ceremonia trwa około 15-20 minut i zazwyczaj odbywa się w pełnym ostrym i niekorzystnym słońcu w środku dnia. Para młoda często jest zestresowana, a goście niestety nie są tak idealnie ubrani, jak podczas sesji stylizowanej.

Prawdziwa sesja stylizowana.

Sesja stylizowana to zupełnie coś innego. Najczęściej organizatorami są konsultantki ślubne lub sale weselne. Ekipa dobierana jest starannie, więc nie ma tutaj miejsca dla amatorów. Fotografowie, przychodzą tutaj, nie po to, żeby zrobić zdjęcia do portfolio, ale żeby poznać wartościowych usługodawców, zapoznać się z nowymi trendami na rynku a przy okazji przestrzelić sprzęt przed startem sezonu. Oczywiście publikują zdjęcia, ale zazwyczaj z informacją o tym, że zostały wykonane podczas aranżowanej sesji. Udział fotografa jest darmowy, ewentualnie fotograf pobiera wynagrodzenie za zdjęcia do np. kampanii reklamowej salonu sukien ślubnych itp.

Dlatego zanim wybierzesz fotografa poproś o pokazanie innych reportaży, a jeżeli takich nie posiada to chociaż obejrzyj inne sesje. Zapytaj również, czy prezentowany materiał, to czasem nie sesja stylizowana.

Kiedyś już pisałem artykuł odnośnie porad, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru fotografa, więc koniecznie przeczytaj – Fotograf na ślub. Na co zwrócić uwagę ? (9 porad)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *