błogosławieństwo w dniu ślubu

Błogosławieństwo w dniu ślubu. [4 kluczowe porady]

1. Co to jest błogosławieństwo w dniu ślubu ?

Błogosławieństwo młodej pary to symboliczny i tradycyjny moment poprzedzający ceremonię ślubną. Jest to chwila podczas której, nie brakuje emocji i wzruszeń, a największym twardzielom uginają się nogi i łamie głos. Rodzicielskie błogosławieństwo jest wyrazem przychylności rodziców do ich małżeństwa.

błogosławieństwo w dniu ślubu
fot : www.michalwoloszyn.pl

2. Kto błogosławi młodą parę w dniu ślubu ?

Zgodnie z tradycją para młoda błogosławiona jest przez rodziców. Często spotyka się, że w tej intymnej chwili towarzyszą jeszcze dziadkowie i chrzestni, którzy również wykonują gest błogosławieństwa. O tym, kto zostanie zaproszony, decyduje młoda para.

3. Jak wygląda błogosławieństo w dniu ślubu ?

Żeby błogosławieństwo się odbyło, należy zadbać o krzyż, kropidło i wodę święconą. Czasami przygotowana jest również biblia oraz kwiaty. Wszystko powinno stać na stoliku przykrytym białym obrusem. Jeżeli para młoda zadecydowała, że będą klękać, to warto przygotować sobie białe poduszki pod kolana. Często bywa tak, że klękanie w sukni ślubnej bywa nie lada wyzwaniem, dlatego można wybrać opcję błogosławieństwa stojąc. Gdy już wszyscy są gotowi, młodzi zaczynają prosić rodziców o błogosławieństwo np. ” Drodzy rodzice, prosimy o błogosławieństwo”. Wtedy każdy z rodziców podchodzi, wygłasza krótkie przemówienie i następnie przy pomocy kropidła i wody święconej polewa głowy przyszłych małżonków, kciukiem na czołach wykonuje znak krzyża i podaje krzyż do pocałowania. Kolejność jest dowolna, chociaż najczęściej zaczyna matka panny młodej.

błogosławieństwo w dniu ślubu
fot : www.michalwoloszyn.pl

4. Kiedy i gdzie zorganizować błogosławieństwo ?

Błogosławieństwo musi odbyć się w dniu ślubu przed zawarciem związku małżeńskiego. Pora dnia nie ma znaczenia, ważne żeby odbyło się przed ceremonią. Zgodnie z tradycją powinno odbyć się w domu rodzinnym panny młodej, ale w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Często rodzice błogosławią swoje dzieci w pokojach hotelowych, w ogrodach przy salach weselnych, w mieszkaniu młodej pary lub w kościele przed rozpoczęciem mszy. Co zrobić, gdy młoda para chce zobaczyć się dopiero przy ołtarzu ? Należy zaplanować błogosławieństwo jeszcze przed przygotowaniami się do ślubu i ubraniem sukni i garnituru.

błogosławieństwo w dniu ślubu
fot : www.michalwoloszyn.pl

Mam nadzieję że artykuł Błogosławieństwo w dniu ślubu był dla Ciebie przydatny i już wiesz jak wszystko zaplanować. Często błogosławieństwo odbywa się po pierwszym widzeniu się pary młodej o czym pisałem szerzej w artykule : https://www.weselnieowszystkim.pl/first-look-pierwsze-widzenie-pary/

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *