Rodzinne archiwum zdjęć.
Dzisiejszy artykuł delikatnie odbiega od tematyki ślubnej i przy okazji otwiera nowy dział na blogu. Będzie zachętą na pozostanie, mimo iż ślub masz już za sobą. Będę udzielał tutaj porad i ciekawostek na różne tematy. Pokaże Tobie m.in. jak robić lepsze zdjęcia i budować rodzinne albumy na nowej drodze życia.
W dobie smartfonów fotografujemy praktycznie codziennie. Dokumentujemy ważne wydarzenia rodzinne, dorastanie naszych dzieci oraz wspólne wycieczki. Gdy już zaczyna brakować miejsca na karcie lub w pamięci telefonu, zabieramy się za zgrywanie. W dzisiejszym wpisie pokaże Ci jak robić to skutecznie, żeby w prosty i przyjemny sposób można było wrócić do rodzinnych galerii.
1. Rodzinne archiwum zdjęć – skuteczna struktura folderów na dysku.
Katalogi powinny być ułożone chronologicznie, dlatego główne foldery powinniśmy oznaczyć jako konkretne lata np. 2019 2020 2021. Dzięki temu automatycznie układają się na dysku od najstarszego do najnowszego. Następnie należy zadbać o odpowiednie foldery. Polecam używać takich katalogów jak 01. Styczeń 02. Luty 03. Marzec itp. Konieczne jest oznaczenie miesiąca cyframi i liczbami, ponieważ w przypadku gdy wpiszemy same nazwy, to miesiące będą układały się alfabetycznie, czyli np. listopad będzie przed wrześniem.
Wiesz już jak zbudować odpowiednie foldery, to teraz pora na zgrywanie zdjęć. Załóżmy, że chcesz zgrać zdjęcia z pierwszych urodzin Michaliny, które odbyły się 1 sierpnia 2020 roku. W Katalogu 2020 -> 08. Sierpień -> tworzysz nowy folder i nazywasz go: 2020-08-01 Pierwsze Urodziny Michaliny. Dzięki temu katalogi zgrane w sierpniu ułożą się chronologicznie i data wydarzenia będzie czytelna.
Co w przypadku gdy zgrywamy zdjęcia robione smartfonem z różnymi datami ? Ja robię, to każdego miesiąca tworząc folder : 13. Styczeń Różne. Dzięki temu wiem, że jest to zbiór zdjęć wykonanych w danym roku i w danym miesiącu. Jeżeli zapomnisz zgrać pod koniec miesiąca to nic straconego. Zgrywając całość zdjęć, możesz posortować według daty i poprzenosić do folderów Różne z konkretnych miesięcy.
2. Wybieraj tylko najlepsze zdjęcia.
Przed zgraniem zdjęć ze smartfona warto zrobić selekcję, żeby nie zgrywać powtórzonych lub nieudanych fotografii. Ja na smartfonie mam utworzony specjalny folder, do którego co jakiś czas kopiuję najlepsze ujęcia. Dzięki temu nie mam bałaganu i proces zgrywania trwa dużo szybciej.
3. Rodzinne archiwum zdjęć – Pamiętaj o kopii zapasowej.
Wielu moich znajomych zgrywało zdjęcia na dysk, ale zapomnieli o kopii zapasowej i stracili cały swój dorobek fotograficzny. Jest jeszcze szansa na odzyskanie zdjęć, ale jest to bardzo kosztowne i wykonywane przez specjalistyczne firmy. Warto jednak dmuchać na zimne i zabezpieczać się wcześniej. Jest kilka skutecznych sposobów.
- Na komputerze zdjęcia trzymaj na dysku, na którym nie ma zainstalowanego systemu
- Wykonuj kopię zapasową raz w miesiącu na zewnętrzny dysk lub pendrive.
- Wykonuj kopię zapasową w chmurze np. google dysk lub dropbox.
4. Wywołuj zdjęcia.
Zupełnie inaczej ogląda się zdjęcia w albumach rodzinnych niż na komputerze. Ja uwielbiam albumy wyklejane. Wydruki w różnych formatach układam sobie w formie kolaży i dzięki temu ogląda się z dużym zainteresowanie. Kolejnym atutem albumów wyklejanych jest miejsce na zapiski. Opisujemy wtedy różne sytuacje, które wydarzyły się podczas robienia zdjęć. Zdjęcia wykonywane na co dzień wywołuje w Media Markt lub Empik Foto, natomiast te z sesji lub specjalnych wydarzeń w lepszych jakościowo drukarniach. Tylko specjalistyczny wydruk odda prawdziwe kolory, o jakie postarał się Wasz fotograf. Tanie masowe drukarnie masakrują jakość zdjęć.
5. Rodzinne Archiwum zdjęć – podsumowanie.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu poradnika będziesz wiedziała jak zadbać o rodzinne archiwum. Twoje zdjęcia nie będą już walały się na różnych płytach cd. Ja o swoje archiwum dbam od 2006 roku i właśnie wtedy opracowałem opisaną wyżej metodę i sprawdza się do dziś. Mam nadzieję, że treści opisywane w tej kategorii będą dla Ciebie przydatne.
Zachęcam do Cię również do przeczytania innych artykułów takich jak: https://www.weselnieowszystkim.pl/miejsce-na-sesje-w-zachodniopomorskim/ opisuję tutaj miejscówki, w których możecie zrobić piękne zdjęcia. W przyszłości ruszę z serią poradników, w których będę uczył jak robić dobre zdjęcia bez inwestowania w drogi sprzęt.
ciężko jest z tym wywoływaniem zdjęć, jak się tego nie zrobi od razu to później może być problem z czasem i funduszami.