fotograf na ślub na co zwrócić uwagę ?

Fotograf na ślub. Na co zwrócić uwagę ? (9 porad)

FOTOGRAF NA ŚLUB. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ?

      Czytając ten artykuł, zapewne jesteś na etapie poszukiwania fotografa, który stworzy dla Was pamiątkę na całe życie.  Można zrobić to na kilka sposobów. Można stworzyć piękną historię lub zwyczajną „inwentaryzację”.

Wielu fotografów promuje się jedynie zdjęciami z sesji i nie zapoznaje swoich par z całością materiału a później niestety następuje wielkie rozczarowanie przy odbiorze zdjęć.
Poniżej przedstawiam kilka porad, po których wpisując w wyszukiwarce frazę „Fotograf Ślubny”, na chwilę zatrzymasz się na stronie i dokładnie zapoznasz się z dorobkiem.

Spis treści :

  1. Obejrzyj cały materiał.
  2. Fotograf na ślub – zwróć uwagę na różnorodność zdjęć ślubnych.
  3. Zastanów się, czy i w jaki sposób oczekujesz ingerencji w wydarzenia.
  4. Pomyśl, czy interesują Cię wątki poboczne.
  5. Zapoznaj się ze stylem, jaki reprezentuje dany fotograf, zarówno jeśli chodzi o samo wesele jak i zabawę weselną.
  6. Zwróć uwagę na osobowość fotografa.
  7. Pamiętaj, że istotny jest wygląd fotografa podczas wesela.
  8. Fotograf na ślub – Zapytaj o backup sprzętowy.
  9. Sprawdź, czy fotograf na ślub posiada kurs liturgiczny.

1. Obejrzyj cały materiał.

Może banalne, ale jest wielu fotografów, którzy robią piękne zdjęcia z sesji plenerowych, a podczas reportażu nie są w stanie poradzić sobie technicznie ze zmieniającymi się warunkami lub po prostu nie potrafią stworzyć ciekawej historii.  Dlatego uważam, że warunkiem koniecznym jest poproszenie o przesłanie galerii z całym reportażem ślubnym do wglądu, jeżeli fotograf takiej nie ma na swojej stronie. Dzięki temu dokładnie poznacie styl fotografa zarówno w podczas przygotowania, ceremonii oraz zdjęcia z parkietu.

2. Fotograf na ślub – zwróć uwagę na różnorodność zdjęć ślubnych.

Często spotyka się reportaże i sesje, gdzie mnóstwo zdjęć jest praktycznie identycznych i do tego ułożonych  jedno po drugim. Od fotografa powinno się wymagać kreatywności podczas wykonywania reportażu ślubnego. Dlatego zastanów się, czy zależy Ci na tysiącu podobnych zdjęć, czy różnorodnym materiale, przy którym nie zaśniecie podczas oglądania ?

fotograf szczecin 2
fot: www.michalwoloszyn.pl

3. Zastanów się, czy i w jakim stopniu oczekujesz ingerencji w wydarzenia.

Część par lubi jak się je ,,prowadzi przez cały dzień za rękę” a na zdjęciach są tylko idealne pozy i nienaganne miny. Niestety finalny efekt jest taki, że zdjęcia nie są naturalne. Dobrze jest, kiedy fotograf nie ingeruje w wydarzenia, tylko potrafi je antycypować i jest cały czas w gotowości.

4. Pomyśl, czy interesują Cię wątki poboczne.

Wielu fotografów skupia się tylko na parze młodej i wydarzeniach, które ją dotyczą. Według mnie jest to błąd. Prawdziwie piękne historie zbudowane są w oparciu o Młodą Parę ale również wszystko, co dzieje się dookoła. Przykładem jednego z najważniejszych momentów agendy jest przysięga, ale dopiero opleciona reakcją innych osób nabiera prawdziwej wartości. Wystarczy odwrócić się na chwilę od pary, by dostrzec np. łzy wzruszenia rodziców. Bardzo fajnie też ogląda się wydarzenia, których nie było się świadkiem. Skupiając się tylko i wyłącznie na parze młodej ucieka mnóstwo pięknych momentów, które warto później wspominać.

Fotograf na ślub
fot: www.michalwoloszyn.pl

5. Zapoznaj się ze stylem, jaki reprezentuje dany fotograf, zarówno jeśli chodzi o samo wesele jak i zabawę weselną.

Niby nic wielkiego, a jednak. Wielu fotografów, szczególnie Ci początkujący odpalają lampę błyskową od sufitu i z pełną mocą rozświetlają całą salę do tego stopnia, że widać dyndającą kiełbasę na wiejskim stole w rogu sali. Są osoby, które to lubią, jednak umiejętność kreowania światłem jest fantastycznym dodatkiem do fotografowania zabawy na parkiecie. Dzięki odpowiednim umiejętnościom można ożywić zdjęcia nadając im dynamiki i teatralnych cieni.

Fotograf na ślub szczecin
fot: www.michalwoloszyn.pl

6. Zwróć uwagę na osobowość fotografa.

Zastanów się, czy chcesz, żeby w tak stresującym i pełnym emocji dniu fotografowała Cię osoba, która zwraca się do Ciebie Per Pani? Myślę, że nie. Dużo przyjemniej i mniej stresująco współpracuje się z fotografem, z którym nadajecie na tych samych falach. Już na początku rozmowy można zorientować się, czy jest chemia, czy jej nie ma. Działa to w obie strony. Często bywa, że to Para podczas spotkania zachowuje się nieprzyjemnie wobec fotografa, traktując go z góry i od samego początku obrzucając go stertą podejrzliwych pytań. Fotograf, któremu nie zaufasz, nie będzie się czuł na tyle komfortowo  podczas reportażu i odbije się to na zdjęciach.

7. Pamiętaj, że istotny jest wygląd fotografa podczas wesela – Fotograf na ślub.

Niby oczywista oczywistość, że fotograf powinien wyglądać schludnie, ale zdarzają się przypadki, gdzie ktoś przychodzi w ubłoconych butach i rozciągniętych polówkach.  Słyszałem też o fotografach w dresach. 12 godzin fotografowania, ciągłego schylania się i wstawania wymaga wygodnego ubioru, owszem ale nie oszukujmy się wystarczy pójść do pierwszego lepszego sklepu z garniturami, gdzie można kupić wygodny a zarazem elegancki strój. Sam osobiście przykładam do tego ogromną wagę, ponieważ dzięki temu nie odróżniam się od gości a co za tym idzie mogę wtopić się w tłum i wyłapywać ciekawe momenty.

8. Fotograf na ślub – zapytaj o backup sprzętowy.

Wyobraź sobie, że przychodzi na Twój ślub fotograf z jednym wypasionym aparatem na szyi i nagle trach, coś się dzieje. Sprzęt przestaje działać i zaczyna się tragedia dla Was i fotografa.  Uważam, że osoba, która wykonuje swoją pracę komercyjnie, ma wręcz obowiązek nosić ze sobą sprzęt zapasowy, którym w razie potrzeby dokończy zlecenie.

9. Sprawdź czy fotograf na ślub posiada kurs liturgiczny.

Osobiście uważam, że kurs liturgiczny jest tylko maszynką do robienia pieniędzy w kościele, ale ksiądz jako gospodarz ma prawo sprawdzić, czy fotograf posiada zgodę na fotografowanie podczas mszy.  Jeżeli takiej zgody nie ma, to pozostanie mu grzecznie cofnąć się do ławki i z niej kontynuować reportaż. W swojej karierze miałem dość sporo sytuacji, gdzie ksiądz wymagał okazania legitymacji przed rozpoczęciem mszy.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny i teraz bardziej świadomie podejdziesz do wyboru fotografa. Jeżeli coś jeszcze Ci się przypomni, o czym warto wspomnieć, pozostaw, proszę komentarz pod artykułem.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego fotografa na jeden z najważniejszych dni w waszym życiu to poważne zadanie. Nie podejmujcie pochopnie decyzji podpisując umowy z usługodawcami, których zdjęć nie widzieliście i nie mogliście zaczerpnąć opinii u znajomych.

Jeżeli przeczytaliście artykuł od deski do deski, to znaczy, że jesteście świetnie przygotowani na spotkanie z fotografem. Jeżeli chcecie się dowiedzieć ile kosztuje fotograf na wesele zapraszam do mojego artykułu : Ile kosztuje fotograf ślubny ?

Jeżeli wiesz o co jeszcze warto zapytać fotografa to napisz w komentarzu 🙂  Zapraszam serdecznie do zapoznania się z wpisem dotyczącym alkoholu na weselu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *