ile kosztuje fotograf ślubny

Ile kosztuje fotograf ślubny ?

Ile kosztuje fotograf ślubny ?

Wiele razy w swojej pracy spotykałem się ze stwierdzeniem “łoooo Panie co tak drogo?”. Może nie dosłownie, ale kilka osób delikatnie zasugerowało, że cena jest wysoka, a przecież to tylko chodzenie i “pstrykanie fotek”. W dzisiejszym wpisie postaram się opowiedzieć na pytanie “Ile kosztuje fotograf ślubny”. Dowiesz się za co płacisz i jakie koszty ponosi fotograf.

ile kosztuje fotograf ślubny
fot: www.michalwoloszyn.pl

spis treści :

  1. Co zawiera cena za fotografa na ślub ?
  2. Ile kosztuje fotograf ślubny ? Za co właściwie płacimy ?
  3. Ile kosztuje fotograf ślubny w Polsce – Ceny rynkowe.
  4. Podsumowanie

1. Co zawiera cena za fotografa na ślub ?

Jeżeli przeglądając niektóre oferty i robisz wielkie oczy, kiedy widzisz ile kosztuje fotograf ślubny (mowa o profesjonalistach), to zobacz, z jakimi kosztami wiąże się praca i prowadzenie tego biznesu. Poniżej przedstawiam Ci tylko te najważniejsze koszty, bo o tych mniej istotnych nie będę już się rozpisywał.

1.1 Cena sprzętu.

Profesjonalny fotograf pracuje przynajmniej na dwóch aparatach jednocześnie. Nie chodzi tutaj o to, że jak jeden się zepsuje, to można włączyć drugi. Głównym powodem jest korzystanie z dwóch różnych obiektywów, co przekłada się na ciekawszy reportaż lub bardziej różnorodną sesję. Ja obecnie korzystam z trzech i dzięki temu w każdej chwili mogę sięgnąć po obiektyw idealny do danej sytuacji. Cena jednego profesjonalnego aparatu waha się w przedziale 8500 zł – 16 000 zł i na tego typu sprzęcie najczęściej działają profesjonaliści.

Często spotykam fotografów, którzy biorą się za fotografowanie ślubów amatorskimi lustrzankami ze słabymi obiektywami i na samą myśl o tym, jak ten aparat poradzi sobie choćby w ciemniejszym kościele, to aż mnie skręca.  Kolejna sprawa to obiektywy – ja w swoim arsenale posiadam 4 różne w przedziale cenowym 3000 zł – 8000 zł. Dodatkowo trzeba wydać minimum 5000 zł na wydajny komputer do obróbki zdjęć, kilka tysięcy na monitor wiernie odwzorowujący kolory, karty pamięci, szelki do noszenia aparatów itp.

Obiektywy mogą służyć nam latami, ale aparaty, komputery zużywają się od ciągłej pracy i co 3-4 lata trzeba wymieniać je na nowe.

1.2 ZUS, Księgowość, Podatek Dochodowy.

Każdy profesjonalny fotograf zmuszony jest do prowadzenia firmy i płacenia legalnych haraczy zwanych Zusem. Koszt składek w 2021 roku przekracza 1500 zł miesięcznie. Do tego dochodzi podatek dochodowy – czyli 19% wynagrodzenia odpływa do urzędu skarbowego. Dodatkowo trzeba opłacić księgową – minimum 150 zł miesięcznie.

1.3 Legalne oprogramowanie.

Fotograf co miesiąc płaci abonament za oprogramowanie takie jak – program do obróbki zdjęć, przestrzeń dyskowa w chmurze, programy do tworzenia slajdów lub albumów. Niestety nic nie jest za darmo i trzeba do miesięcznych wydatków doliczyć minimum 120 zł.

1.4 Strona internetowa.

Utrzymanie roczne strony internetowej na serwerze i domeny z adresem www to koszt powyżej 500 zł. Do tego trzeba doliczyć postawienie profesjonalnej strony, za którą trzeba zapłacić powyżej 2000 zł.

1.5 Szkolenia i edukacja fotografa.

Jeżeli fotograf twierdzi, że jest na tyle dobry, że nie potrzebuje się szkolić, to jest totalnym ignorantem.  Każdy z nas potrzebuje cały czas się dokształcać, uczyć nowych rzeczy, żeby nie zatrzymać się w miejscu jak fotografowie z lat 90, którzy totalnie zignorowali zmiany, jakie następowały w branży ślubnej i całkowicie wypadli z rynku. Koszt jednego szkolenia to około 1500 zł, sam w ciągu roku uczestniczę w 2 do 3 u najlepszych fotografów z Polski.

1.6 Marketing.

Wydatki na reklamę i promowanie się w sieci obecnie zjadają dość sporo budżetu. Facebook i Instagram ograniczyli zasięgi i żeby dotrzeć do swoich odbiorców, trzeba płacić za reklamy.

1.7 Albumy, pendrivy i dodatki.

Profesjonaliści nie oddają swoich zdjęć w tanich albumach z aliexpress i nie kupują badziewnych pendriwów na allegro. Piękne i niepowtarzalne zdjęcia zasługują na najlepszą oprawę, a klient wybierający takie zdjęcia zasługuje na produkt z górnej półki.

Wymieniłem siedem rzeczy co wpływa na to ile kosztuje fotograf ślubny.

ile kosztuje fotograf ślubny
fot: www.michalwoloszyn.pl

2. Ile kosztuje fotograf ślubny ? Za co właściwie płacimy ?

Cena za usługę fotograficzną to nie tylko obecność podczas przygotowań do ślubu, ceremonii i wesela. Często pakiety zawierają dodatkowe sesje, takie jak sesja ślubna i sesja narzeczeńska.

Po wykonanych zdjęciach dopiero zaczyna się czasochłonna robota. Zgranie i wybór zdjęć do obróbki zajmuje kilka godzin. Później trzeba poddać zdjęcia obróbce graficznej i tutaj w zależności od stylu obróbki o doświadczenia fotografa może trwać od pięciu do nawet kilkunastu godzin.

Kolejnym procesem wymagającym sporo czasu jest przygotowanie i zaprojektowanie albumów. Dodatkowo trzeba doliczyć czas przeznaczony na spotkanie w sprawie ślubu i przekazanie albumów i zdjęć.

3. Ile kosztuje fotograf ślubny w Polsce – Ceny rynkowe.

Ceny w Polsce są naprawdę różne. Możecie znaleźć fotografa za 1000 zł, a są tacy co swoją podstawową usługę wyceniają na 6-8 tysięcy złotych. Wysokie ceny zazwyczaj idą w parze z umiejętnościami fotografowania i obróbki oraz jakością albumów.

ile kosztuje fotograf ślubny
fot: www.michalwoloszyn.pl

4. Podsumowanie

Podsumowując, pamiętajcie, że wybór dobrego fotografa jest inwestycją w wasze wspomnienia. Co z tego, że wydacie 2000 zł za tort, którego fotograf za 1000 zł nie będzie potrafił atrakcyjnie sfotografować. Czym sugerować się przy wyborze fotografa opisywałem już wcześnie w artykule Fotograf na ślub, na co zwrócić uwagę ?

ile kosztuje fotograf ślubny
fot: www.michalwoloszyn.pl

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *