obowiązki świadka na ślubie i weselu

Obowiązki świadka na ślubie i weselu – [10 zadań]

Obowiązki świadka na ślubie i weselu.

Zostałeś poproszony o to, żeby pełnić funkcję świadka i zastanawiasz się, jakie ciążą na Tobie obowiązki ? Na samym początku uprzedzam Cię, że ta nagroda nie oznacza, że będziesz mógł dawać w szyję, siedząc obok pana młodego, tylko wiąże się z licznymi obowiązkami, na które warto się przygotować.

Funkcję świadka pełniłem trzy razy w swoim życiu i bywało tak, że nogi trzęsły mi się bardziej niż panu młodemu. To zupełnie normalne, gdy chcesz wywiązać się idealnie z powierzonych obowiązków. Fotografując śluby i wesela obserwowałem zachowania i zaangażowanie „pomocników” młodej pary i czasami pozostawiało to wiele do życzenia. Bywały też sytuacje, gdzie na oczepiny trzeba było kombinować zastępcę, ponieważ świadek za mocno uderzył w balet i nie dotrwał do północy :D.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

Poniżej przedstawiam najważniejsze obowiązki świadka na ślubie i weselu.

1. Pomoc przy organizacji ślubu i wesela.

Jednym z zadań świadka jest pomoc przy organizacji wesela. Warto zaoferować się młodej parze i pomóc przy sprawach, które ciężko będzie im ogarnąć w pojedynkę. Zakup alkoholu na wesele, zawiezienie go na salę dzień przed ślubem, to nie lada wyzwanie. Zaoferuj swoją pomoc, a nawet zorganizuj dodatkowych kompanów.

2. Organizacja wieczoru kawalerskiego.

Obowiązki świadka na ślubie i weselu, to jednak dalej obowiązki. Organizacja wieczoru kawalerskiego, zaliczyłbym bardziej do przyjemności. Wykaż się czymś bardziej kreatywnym niż karzeł tańczący na rurze i zorganizujcie wspólnie ze znajomymi niezapomnianą przygodę. Do dzisiaj wspominam wieczory kawalerskie w naszej ekipie jako najlepsze imprezy, jakie mogły mi się przydarzyć.

Na samym początku weź od Pana młodego listę osób, które ma ochotę zaprosić. Ważne jest, żeby swoimi pomysłami dzielić się z pozostałymi uczestnikami, dlatego zorganizuj zamkniętą grupę, na Whatsappie, Messengerze lub innym komunikatorze. Pamiętaj, żeby pan młody nie miał do niej dostępu, a każdy punkt wieczoru kawalerskiego był dla niego niespodzianką.

Co do kosztów, to od razu uprzedzam Cię, że mitem jest, że świadek musi finansować wszystko sam. Ustalacie wszystkie atrakcje, jakie planujecie w danym dniu. Dodajecie do tego koszt przejazdów (bilety, taksówki, wypożyczanie busa. itp), alkohol, wyżywienie Pana Młodego, a na koniec podzielcie po równo i ustalcie wysokość składki. Zachęcam do zorganizowania również funduszu rezerwowego, bo podczas świetnej zabawy, pieniądze szybko się kończą 😀

Oczywiście na wieczorze kawalerskim rola się nie kończy ! Najważniejsze są obowiązki świadka na ślubie i weselu.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

3. Przygotowania do ślubu pana młodego.

Dobrze jest, żeby świadek od rana uczestniczył w przygotowaniach do ślubu i nie zostawiał Pana Młodego ze wszystkim samego. Tego dnia od rana poziom nerwówki zaczyna szczytować i zazwyczaj jest jeszcze sporo drobnych spraw do załatwienia, takich jak np. odbiór bukietu z kwiaciarni. Zaoferuj swoją pomoc od rana i dzięki temu spełnisz idealnie obowiązki świadka na ślubie.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

4. Pilnowanie obrączek.

Zostało 15 minut do mszy, Pan Młody wspólnie ze świadkiem szykują się, żeby wejść do zakrystii i nagle rozlega się głośne „Ku**a masz obrączki ?”. Od czasu do czasu zdarzają się takie sytuacje i trzeba naginać do domu. Warto od samego początku zlecić świadkowi opiekę nad obrączkami, bo im bliżej przysięgi, tym większe prawdopodobieństwo, że Pan Młody czymś zapomni.

5. Zawiezienie młodej pary do ślubu

Często się zdarza, że wynajętym lub prywatnym pojazdem do ślubu wiezie młodą parę świadek. Jeżeli zostałeś, o to poproszony pamiętaj, żeby tego dnia nie zaczynać od małpki na odstresowanie.

6. Opieka nad prezentami i kopertami.

Kolejna istotna sprawa, to opieka nad prezentami i kopertami. Tuż po wyjściu z kościoła świadek powinien stać już obok młodego i pomagać w odbieraniu prezentów i kopert. Po złożonych życzeniach musi wszystko zabezpieczyć. Nie zostawiajcie prezentów w samochodzie, ponieważ zdarzały się sytuacje, że ktoś włamał się do pojazdu z napisem „Młoda Para”. Jeżeli w pokoju hotelowym nie ma specjalnego sejfu i macie możliwość, to zawieźcie prezenty do siebie i dopiero później udajcie się na salę weselną.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

7. Komunikacja z usługodawcami

Nie lubię zawracać gitary młodej parze podczas wesela. Sprawy organizacyjne, wyjście na zdjęcia grupowe itp. ustalam zawsze ze świadkiem. Proszę też, żeby informował mnie na bieżąco, kiedy odbędą się ważne wydarzenia takie jak podziękowania dla rodziców itp. Świadek jest łącznikiem między młodą parą a orkiestrą, dj, fotografem.

8. Dbanie o gości weselnych.

Niektórzy goście na ślubie i weselu czują się zagubieni. Świadek powinien udzielać informacji w sprawach organizacyjnych takich jak rozlokowanie po pokojach, wskazać, gdzie można pobrać klucze oraz poinformować o miejscu przyjazdu autobusu. Jeżeli chodzi o obowiązki świadka na ślubie i weselu, jest to bardzo ważny punkt, ponieważ młoda para martwi się o satysfakcję gości i chce dla nich jak najlepiej.

9. Zachęcanie gości do zabawy

Kiedy orkiestra wylewa siódme poty, na parkiecie jest tylko młoda para i impreza się nie klei, wtedy zadaniem świadka jest poderwać gości do zabawy, zapraszając na parkiet. Warto też od czasu do czasu wznieść toast za młodą parę.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

10. Pomoc przy oczepinach.

Koniec żartów koniec kpiny, pora zacząć oczepiny. Jeżeli chodzi o obowiązki świadka na ślubie, to kończymy właśnie oczepinami. Warto, żeby świadek stał jeszcze o własnych siłach i był w stanie odpiąć muchę panu młodemu. Będzie potrzebny jeszcze do podawania akcesoriów wykorzystywanych podczas zabaw oraz wręczania nagród zwycięzcom. Na tym właściwie kończysz obowiązki świadka na ślubie i weselu i możesz w końcu się wyluzować.

obowiązki świadka na ślubie i weselu
fot: www.michalwoloszyn.pl

Podsumowanie

Po zastosowaniu się do powyższych punktów obowiązki świadka na ślubie i weselu spełnisz na medal. Jeżeli kopnął Cię ten zaszczyt, to nie zawiedź Pana Młodego i pozwól, żeby mógł się wyluzować i dobrze bawić. Na pewno będzie Ci za to wdzięczny.

Zachęcam Cię również do przeczytania artykułu, w którym prowadzę Cię krok po korku przy organizacji wesela – https://www.weselnieowszystkim.pl/jak-zorganizowac-wesele-poradnik/

Leave a Reply