jak zorganizować wesele

Jak zorganizować wesele ?

JAK ZORGANIZOWAĆ WESELE ?

Decyzja o organizacji wesela często zapada dość spontanicznie. Dwoje ludzi, którzy się kochają i decydują się na to, żeby już zawsze być razem i podejmują w końcu formalne kroki. Jak zorganizować wesele ? żeby nie oszaleć ? W tym poradniku wyjaśnię jak się za to zabrać, żeby organizacja była przyjemnością, a nie katorgą.

SPIS TREŚCI :

 1. Wspólna rozmowa na temat wesela. Jak zorganizować wesele ?
 2. Rozmowa na temat finansów.
 3. Ślub Kościelny, czy ślub cywilny ?
 4. O jakiej porze roku zorganizować wesele ?
 5. Liczba gości, jaką planujecie zaprosić na wesele.
 6. Jak zorganizować wesele ? Jaki styl wesela wybrać ?
 7. Jak zorganizować wesele ?  samemu czy z pomocą konsultantów ślubnych ?
 8. Motyw wesela.
 9. Wybór Świadków
 10. Wybór usługodawców ślubnych i kiedy najlepiej to zrobić ?
 11. Dodatki ślubne, o jakich nie powinniśmy zapominać.
 12.  Nauka pierwszego tańca – Jak zorganizować wesele ?
 13. O co warto jeszcze zadbać ?

1. Wspólna rozmowa na temat wesela. Jak zorganizować wesele ?

Od czegoś trzeba wszystko zacząć, a najlepiej od wspólnej rozmowy. Skoro jesteście już zaręczeni, wspominacie wielokrotnie o tym, że można spokojnie wziąć ślub, więc najlepsza pora na to, żeby usiąść spokojnie i porozmawiać.  Niektórzy, mówią, “ale o czym tutaj rozmawiać, trzeba zacząć załatwiać”. Dokładnie, tak jest, ale żeby nie było między Wami żadnych nieporozumień najlepiej podejść na spokojnie do tematu. Przytoczę pewien przykład z pewnych wakacji. Odbieram telefon i słyszę w słuchawce przerażony głos faceta, który zapytał, czy mam jeszcze wolny termin, bo w ubiegłym roku powiedział narzeczonej, że fotograf już jest załatwiony. Na szczęście termin miałem wolny i po kilku dniach mogłem pojawić się na ich ślubie.

jak zorganizowac wesele 3 1
fot: www.michalwoloszyn.pl

2. Rozmowa na temat finansów.

Kluczowe przy organizacji ślubu są oczywiście finanse. Podczas rozmowy, musicie mniej więcej oszacować jakim budżetem będziecie dysponować i czy będziecie wspomagać się finansowo u rodziców.  O ile wszystko opłacacie z własnej kieszeni, nikt nie powinien Wam się wtrącać i narzucać swoje wizje.

Decydując się na pomoc rodziców, weźcie pod uwagę, że mogą mieć odmienne zdanie lub wyrazić chęć zaproszenia swoich znajomych, których niekoniecznie chcecie widzieć na swoim weselu.  Idealnie jest, gdy rodzice wykładają pieniądze i w nic nie ingerują, ale w życiu nie ma lekko.

Na niektóre sale trzeba czekać ponad dwa lata, więc czasu na odłożenie pieniędzy jest dużo. Warto wziąć sprawy w swoje ręce, znaleźć dodatkowe źródło dochodu oraz pozbyć się pożeraczy pieniędzy, takich jak np. samochód.  Pamiętajcie, że większości usługodawcom płacicie w dniu wesela lub kilka dni po imprezie, czyli po otrzymaniu prezentów. Najważniejsze jest to, żeby uzbierać na zadatki i mieć z czego zapłacić tydzień wcześniej za salę.

jak zorganizowac wesele
fot: www.michalwoloszyn.pl

3. Ślub Kościelny, czy ślub cywilny ?

Odpowiadając sobie na pytanie “Jak zorganizować wesele ?” musicie zastanowić się, w jaki sposób sformalizujecie swój związek. Czy będzie to ślub kościelny, czy ceremonia cywilna. Jeżeli chodzi o formalności związane z kościołem, to trzeba zacząć od sprawdzenia terminów, zanim zarezerwujecie salę.

Może dojść do sytuacji, że w dniu, kiedy chcecie wziąć ślub, odbywa się jakieś święto kościelne i w związku z tym proboszcz odmawia Wam udzielenia sakramentu w tym terminie. Oczywiście to nie koniec świata, bo można znaleźć inną parafię. Jeżeli zależy Wam na tej, z którą jesteście związani, to warto wszelkie formalności zacząć załatwiać przed zabukowaniem sali.

Wybierając ceremonię cywilną musicie ustalić, czy chcecie wziąć ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego czy dopłacić około 1000 zł i zaprosić urzędnika na salę i zorganizować ślub plenerowy.  Zdarzyło mi się fotografować ślub na plaży nad polskim morzem, ale na to trzeba dodatkowo uzyskać zgodę urzędu morskiego.  Wiele sal weselnych ma w swojej ofercie przygotowane piękne miejsca na zaślubiny w plenerze.

jak zorganizowac wesele 5
jak zorganizowac wesele 7
fot: www.michalwoloszyn.pl

4. Wybór daty. O jakiej porze roku zorganizować wesele ?

Jak ustaliliście już jaką ceremonię organizujecie, przychodzi pora na ustalenie odpowiedniego terminu.  Sezon ślubny zaczyna się po Wielkanocy, a kończy w listopadzie.  Na bardziej znanych i obleganych salach ciężko jest zarezerwować sobotę w trakcie sezonu z rocznym wyprzedzeniem. Na niektórych czas oczekiwania wydłuża się do ponad dwóch lat. Dużo par w związku z tym decyduję się na organizację wesela w czwartki i piątki. Również wesela w środku tygodnia po ostatnich wydarzeniach na świecie stały się normą.

Niektóre sale za wesela w tygodniu liczą mniej za osobę i dzięki temu mają coraz więcej chętnych i pary mogą zorganizować swój wymarzony dzień nawet w pół roku.  Zdarzało mi się fotografować bardzo dużo ślubów grudniowych i styczniowych. Dla niektórych właśnie ta pora roku jest idealna, ponieważ nie ma problemu ze znalezieniem swoich wymarzonych usługodawców, ponieważ większość ma wtedy wolne.

Mlyn nad stara Rega Wesele 21
fot: www.michalwoloszyn.pl

5. Liczba gości, jaką planujecie zaprosić na wesele.

Kolejnym ważnym etapem przygotowań do ślubu jest oszacowanie liczby gości.  Musicie się zastanowić, ile osób pragniecie zaprosić i wziąć pod uwagę, że spora część może odmówić z różnych przyczyn. Warto więc mieć listę rezerwową, ponieważ niektóre sale mają określoną minimalną liczbę osób.

6. Jak zorganizować wesele ? Jaki styl wesela wybrać ?

Przed wyborem sali należy zastanowić się, w jakim stylu planujecie zorganizować wesele.  Jest to na tyle istotne, ponieważ wesele w stylu glamour niekoniecznie będzie pasowało do sali weselnej w stylu rustykalnym. Warto na to zwrócić uwagę.

Rodzaje wesel:

 • wesele klasyczne
 • wesele eleganckie, glamour
 • wesele rustykalne
 • wesele boho
 • wesele minimalistyczne
 • przyjęcie dla bliskich
jak zorganizowac wesele 9
fot: www.michalwoloszyn.pl

7. Wybór sali weselnej.

Już wiecie wystarczająco dużo, żeby zabrać się za poszukiwania swojej wymarzonej sali. Rozpiętość cenowa za talerzyk jest ogromna i w zachodniopomorskim ceny wahają się między 150 a 700. Słyszałem też o jednej lokalizacji, gdzie za osobę trzeba zapłacić 1000 zł. Ważne jest, żeby ustalić, czy na weselu będą osoby niepełnosprawne ruchowo, bo nie każda sala jest przystosowana dla takich gości. Koniecznie sprawdźcie ilość miejsc noclegowych jakie sala ma do zaoferowania.

Zapraszam do zapoznania się z działem – SALE WESELNE Tutaj poznasz sale z zachodniopomorskiego, które polecam 🙂

jak zorganizowac wesele 10
fot: www.michalwoloszyn.pl

8. Jak zorganizować wesele ? samemu czy z pomocą konsultantów ślubnych ?

Jeżeli macie czas i chęć, to na pytanie “Jak zorganizować wesele ?” znacie już odpowiedź.  Możecie na spokojnie rozejrzeć się po salach, poszukać informacji i opinii w Internecie lub zaczytać się na dłużej na blogu  www.weselnieowszystkim.pl. Są pary, którym poszukiwania sprawiają ogromną radość i frajdę, ale muszą zapłacić za to czasem.

Jeżeli jesteście zapracowani lub po prostu nie chce Wam się szukać usługodawców, możecie popytać swoich znajomych, którzy mają już organizację wesela za sobą. Kolejną opcją dla zapracowanych jest wynajęcie Wedding Plannerów. To właśnie konsultanci ślubni powiedzą Wam jak zorganizować wesele i dodatkowo większość spraw załatwią za was.

9. Wybór usługodawców ślubnych i kiedy najlepiej to zrobić ?

Skoro macie już sale to przyszła pora na wybór pozostałych usługodawców. Niektóre pary zabierają się za to dopiero bliżej terminu, ale nie jest to dobry pomysł. Pamiętajcie, że ceny niektórych np. fotografów rosną z roku na rok proporcjonalnie do wzrostu umiejętności.  Ci bardziej oblegani specjaliści mają podpisane umowy na 1,5 roku do przodu i ciężko znaleźć u nich wolny termin. Dlatego, jeżeli macie taką możliwość to za poszukiwania bierzecie się jak najszybciej !

Poniżej przedstawiam listę usługodawców, których warto wziąć pod uwagę i zarezerwować w pierwszej kolejności:

Lista usługodawców.

 • fotograf ślubny
 • kamerzysta ślubny, ekipa video
 • orkiestra
 • dj/wodzirej
 • makijażystka
 • stylistka fryzur
 • florystka
 • dekoracja sali
 • oprawa muzyczna ceremonii
jak zorganizowac wesele 2
fot: www.michalwoloszyn.pl

10. Wybór Świadków

Kolejnym krokiem to wybór odpowiednich świadków i oddelegowanie im poszczególnych ról. Najlepiej, jak wybierzecie osoby obrotne i traktujące poważnie powierzone im obowiązki. Widziałem wesela, gdzie świadek nie dotrwał do oczepin i musiał zastąpić go ktoś inny. Widziałem również sytuacje, gdzie świadek nie był zainteresowany żadną pomocą młodej parze. Dlatego przy rozmowie powinniście jasno powiedzieć, na czym Wam zależy.

11. Dodatki ślubne, o jakich nie powinniśmy zapominać.

Bliżej terminu warto wybrać się na poszukiwania sukni ślubnej i garniaka. Nie ma sensu załatwiać tego dwa lata przed ślubem, ponieważ nasza figura może ulec zmianie. Dodatkowo trzeba wybrać wygodne obuwie, w którym będziecie w stanie przetańcować całą noc. Nie zapomnijcie też o obrączkach, biżuterii bukiecie ślubnym i dodatkach. Jeżeli budżet Wam się spina, warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, takich jak np. mobilny bar, fotobudka, fajerwerki itp. Nie można też zapomnieć o zakupie alkoholu. Więcej na ten temat opisałem w osobnym artykule: Alkohol na wesele – Kilka porad

jak zorganizowac wesele 4

12. Nauka pierwszego tańca – jak zorganizować wesele ?

Jeżeli zdecydujecie się zatańczyć wyuczony pierwszy taniec, to warto przygotować się do niego po załatwieniu wszystkich spraw. Można skorzystać z profesjonalnej szkoły tańca lub ćwiczyć we własnym zakresie posługując się filmikami publikowanymi na youtubie. Pamiętajcie też o wyborze odpowiedniej piosenki. Ponadczasowe utwory mielone są w radiach przez dekady, a sezonowe hity znikają po roku. Miło jest usłyszeć swoją piosenkę w przyszłości w radiu. Zawsze przywołuje to miłe wspomnienia.

jak zorganizowac wesele 8
fot: www.michalwoloszyn.pl

13. O co warto jeszcze zadbać ?

Warto zadbać o kondycję i sylwetkę. Planując ślub dwa lata wcześniej, jesteście w stanie osiągnąć świetne rezultaty. Wiem to po sobie, ponieważ przygotowując się do swojego wesela, wkręciłem się w bieganie i zrzuciłem 25 kg. Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy tylko chcieć :).

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiecie jak zorganizować wesele. Jeżeli o czymś nie napisałem, a jest to dla Was bardzo istotne, możecie śmiało dać znać w komentarzu.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas ! Jeżeli Twoi bliscy nie wiedzą Jak zorganizować wesele ? to podziel się linkiem do artykułu 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *