Wiele par planujących ślub cywilny zastanawia się nad przeniesieniem ceremonii poza Urząd Stanu Cywilnego, który w większości miast, jest mało klimatycznym miejscem. Możliwości na zorganizowanie pięknej ceremonii w plenerze jest bardzo dużo. W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić, co to jest ślub plenerowy i jak się zabrać za organizację.
- 1. Ślub plenerowy – o co chodzi ?
- 2. Organizacja ślubu cywilnego w plenerze.
- 3. Ślub plenerowy – jakie są koszty organizacji ?
- 4. Gdzie można urządzić ślub w plenerze ?
- 5. Jaka jest najlepsza godzina na organizacje ślubu cywilnego w plenerze ?
- 6. Ślub cywilny w plenerze – o co należy zadbać ?
- 7. Wyjście awaryjne.
- 8. Przebieg ślubu w plenerze.
1. Ślub plenerowy – o co chodzi ?
Od kilku ładnych lat, śluby w plenerze cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością. Wiele par, zrażonych problemami znajomych przy organizacji ślubów kościelnych decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Ślub plenerowy, to ceremonia wiążąca prawnie prowadzona przez urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego. Przebieg ceremonii nie różni się od standardowej, którą organizuję się w USC. Jeżeli chodzi o ceremonie w plenerze, możemy jeszcze wyróżnić ślub humanistyczny, ale niestety na chwilę obecną w Polsce ta forma zaślubin nie jest formalna.
2. Organizacja ślubu cywilnego w plenerze.
Skoro wyjaśniłem w skrócie, o co w tym wszystkim chodzi, to czas na organizację. W poniższych akapitach opowiem, gdzie można zorganizować ślub cywilny w plenerze, jakie są koszty organizacji, o co trzeba zadbać i na co zwrócić uwagę.
3. Ślub plenerowy – jakie są koszty organizacji ?
Decydując się na ślub cywilny, musicie liczyć się z drobnymi opłatami za wydanie aktu małżeństwa oraz sporządzenia dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Całość to koszt około 100 zł.
Jeżeli decydujecie się zorganizować swoją ceremonię w plenerze poza Urzędem Stanu Cywilnego, należy liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Opłata za taką uroczystość nie może przekraczać 50% średniego polskiego wynagrodzenia i w większości urzędów kosztuję w granicach 1000 zł.
4. Gdzie można urządzić ślub w plenerze ?
Wydawać by się mogło, że ślub plenerowy można zorganizować wszędzie, jednak obowiązują ściśle określone zasady. Uroczystość nie może się odbyć w miejscu, godzącym w powagę ceremonii, czyli np. w cyrku lub na tle murali z obraźliwymi hasłami itp. Na szczęście większość miejsc spełnia wszystkie wymogi, a poniżej postaram się przedstawić kilka propozycji.
4.1 Ślub plenerowy w ogrodzie przy sali weselnej.
Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest organizacja ślubu plenerowego w ogrodzie przy sali weselnej. Większość domów weselnych ma przystosowane miejsce do tego typu uroczystości i dzięki temu nie musimy martwić się o stoły i krzesła. Kolejnym plusem jest wygoda, ponieważ prosto po ceremonii możemy udać się na ciepły obiadek weselny.
4.2 Ślub plenerowy na plaży.
Ciekawą opcją na zorganizowanie nietypowego przyjęcia weselnego jest ślub cywilny na plaży.
Przy tego typu ślubach należy pamiętać, żeby uzyskać zgodę odpowiedniego podmiotu na zajęcie plaży. Może to być gmina, urząd celny, osoba prywatna lub firma. Pamiętaj, że trzeba poszukać miejsca na uboczu, żeby podczas ceremonii dookoła nie było festiwalu parawanów, ponieważ urzędnik może odmówić udzielenia ślubu uznając, że miejsce nie spełnia wymogów opisanych powyżej.
4.3 Ślub plenerowy w górach.
Fotografując sesję narzeczeńską w górach, natknąłem się na niesamowitą ceremonię ślubną. Para młoda, świadkowie i rodzice, a cała uroczystość odbyła się po drodze na Śnieżkę z widokiem na staw i góry przy schronisku Samotnia. Jeżeli uwielbiacie góry, to takie nietypowy ślub będzie dla Was idealny. Pamiętajcie o wcześniejszych ustaleniach i zgodzie zarządcy Parku Narodowego.
4.4 Ślub plenerowy nad jeziorem.
Organizacja ślubu nad jeziorem jest kolejną fajną opcją. Wystarczy znaleźć urokliwe miejsce i załatwić niezbędne pozwolenia.
4.5 Ślub plenerowy wewnątrz sali weselnej.
Ślub cywilny w plenerze może odbyć się również na sali. Większość sal jest przygotowana na taką opcję w przypadku niesprzyjających warunków, lub ślubów zimowych.
5. Jaka jest najlepsza godzina na organizacje ślubu cywilnego w plenerze ?
Na to pytanie odpowiem pod kątem idealnego oświetlenia dla fotografa i ekipy video. Im bliżej zachodu, tym słońce opada coraz niżej i robią się coraz lepsze warunki. Organizując ślub cywilny w plenerze w samo południe, liczcie się z tym, że słońce może was oślepiać i na waszych twarzach pojawią się różne cienie. Warto wcześniej obejrzeć miejsce ceremonii dokładnie o tej godzinie na którą, jest planowana uroczystość.
6. Ślub cywilny w plenerze – o co należy zadbać ?
6.1 Miejsca dla gości.
Trzeba pamiętać o tym, żeby zadbać o odpowiednią ilość miejsc dla zaproszonych gości. Przy organizacji ślubu plenerowego na terenie sali weselnej, zazwyczaj nie ma z tym problemu, ale jeżeli chodzi o inne miejsca, to trzeba organizować krzesła we własnym zakresie.
6.2 Miejsce dla urzędnika.
Należy pamiętać o specjalnym miejscu dla urzędnika. Oprócz krzesełka należy przygotować również stolik, na którym zostanie umieszczone godło oraz zostaną złożone podpisy świadków i młodej pary.
6.3 Dekoracje.
Decydując się na ślub plenerowy, warto zadbać o piękny wystrój miejsca ceremonii. Można zrobić to we własnym zakresie, lub zlecić firmie specjalizującej się w dekoracjach.
6.4 Nagłośnienie.
Warto pomyśleć o nagłośnieniu całej ceremonii. Należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się niepożądane odgłosy, które uniemożliwią gościom usłyszenie Waszej przysięgi. Pamiętam ślub cywilny w plenerze zorganizowany tuż obok pola, który strasznie zakłócały pracujące po sąsiedzku kombajny.
6.5 Oprawa muzyczna
Nic nie dodaje uroku ceremonii ślubnej jak piękna oprawa muzyczna. Warto zatrudnić dobrych muzyków, którzy mogą Wam przygrywać podczas ceremonii i składaniu życzeń.
7. Wyjście awaryjne.
Decydując się na ślub w plenerze, trzeba koniecznie rozważyć scenariusz, w którym szybko i sprawnie trzeba będzie przenieść ceremonie pod zadaszone miejsce. Spotkałem się kilka razy z sytuacją, gdzie wszystko było już przygotowane i kilka minut przed ślubem zaczął padać rzęsisty deszcz. Na szczęście pary były przygotowane na taką opcję i udało się w kilka minut przenieść całe dekoracje i krzesełka pod namiot awaryjny.
8. Przebieg ślubu w plenerze.
- Wejście młodej pary oraz wstęp wypowiadany przez urzędnika
- Złożenie przysięgi przez małżonków.
- Nałożenie obrączek
- Złożenie podpisów
- Zakończenie
Tekst przysięgi małżeńskiej – Ślub Cywilny
“Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
“Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Cała ceremonia trwa zazwyczaj kilkanaście minut.
Jeżeli nie napisałem o czymś bardzo istotnym, to daj znać w komentarzu. Zachęcam Cię również do zapoznania się z listą sal w zachodniopomorskim, w których możesz zorganizować swój wymarzony ślub cywilny w plenerze. https://www.weselnieowszystkim.pl/sale-weselne-w-zachodniopomorskim/
Zapraszam Cię również na moją stronę internetową, gdzie możesz zobaczyć zdjęcia ze ślubów plenerowych.
Pięknie to moje marzenie, ciekawe czy mi się kiedyś spełni.
My mieliśmy ślub plenerowy podzielony na dwie części: najpierw odczytaliśmy sobie listy do siebie a później Pani z USC udzieliła Nam ślubu. Ta druga część była dla Nas tylko formalnością. Złożenie przysięgi własnymi słowami było dla Nas bardziej istotne. Możecie sobie obejrzeć Nasz film i zobaczyć jak to wyglądało. Może ktoś się zainspiruje 🙂
https://3film-wedding.com/film-ze-slubu-humanistycznego/