Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu.
Zostać świadkową na ślubie i weselu to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Jeżeli chcesz wywiązać się jak najlepiej ze swojej roli, to koniecznie zapoznaj się listą 10 zadań dla idealnej świadkowej. Po przeczytaniu tego artykułu gwarantuję Ci, że się nie zamulisz i nie popełnisz żadnej gafy. A więc do dzieła !
Poniżej przedstawiam najważniejsze obowiązki świadkowej na ślubie i weselu.
- Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu.
- 1. Pomoc przy organizacji ślubu i wesela oraz kupno sukni ślubnej i dodatków.
- 2. Organizacja wieczoru panieńskiego.
- 3. Przygotowania do ślubu panny młodej.
- 4. Dbanie o wygląd panny młodej.
- 5. Pomoc podczas ceremonii.
- 6. Opieka nad kopertami i prezentami.
- 7. Łączność z usługodawcami.
- 8. Zabawianie gości weselnych i dbanie o ich potrzeby.
- 9. Zachęcanie gości do zabawy.
- 10. Pomoc przy oczepinach.
- Podsumowanie.
1. Pomoc przy organizacji ślubu i wesela oraz kupno sukni ślubnej i dodatków.
Zapewne zostałaś już poproszona przez swoją przyjaciółkę lub siostrę, o to, żeby czuwać przy niej w być może najważniejszym dla niej dniu. Spokojnie nie ma co się stresować, to nic strasznego. Jeżeli chcesz sprawić ogromną radość pannie młodej, to od samego początku zaangażuj się w przygotowania. Być może znasz ciekawych usługodawców, słyszałaś o świetnej makijażystce, to warto zapytać o wolne terminy i ofertę, a następnie z gotową listą udać się do Panny Młodej.
Jedną z cięższych misji jest zakup sukni ślubnej i dodatków. Byłem przeszczęśliwy, jak mogłem spokojnie ten czas poświęcić na swoje przyjemności i nie musiałem odwiedzać setek salonów sukien. W Polsce popularna jest tradycja, mówiąca o tym, że pan młody nie powinien oglądać sukienki przed ślubem. Dlatego bardzo dużo kobiet zostaje samych z problemem wyboru odpowiedniej i tutaj na ratunek przychodzi świadkowa. Zaproponuj wspólne zakupy i doradztwo w tej ważnej sprawie.
2. Organizacja wieczoru panieńskiego.
Obowiązki świadkowej na ślubie nie powinny ograniczać się tylko do przygotowania i towarzyszenia w dniu ślubu. Na Twoich barkach spoczywa arcyważne zadanie. Zostałaś właśnie główną organizatorką wieczoru panieńskiego i musisz zadbać o to, żeby to był niezapomniany wieczór, a nie przysłowiowa stypa. Zapytaj pannę młodą, kogo by chciała zaprosić na swoją imprezę, a następnie za jej plecami zgadajcie się na wspólnym czacie i uruchomcie burzę mózgów, bo każdy może mieć świetny pomysł, który można w tym dniu wcielić w życie.
3. Przygotowania do ślubu panny młodej.
Dobrze jest, żebyś w miarę możliwości towarzyszyła pannie młodej od rana. Wspieraj, dodawaj otuchy, odstresuj na tyle, ile jesteś w stanie. Następnie pomóż przy ubieraniu sukienki oraz dodatków. Tego dnia panna młoda będzie miała dziesiątki telefonów do wykonania, zrób to za nią, niech spokojnie się przygotowuje.
4. Dbanie o wygląd panny młodej.
Nawet gdy realizujesz pomyślnie wszystkie obowiązki świadkowej na ślubie i weselu, nie możesz zapomnieć o jednym z najważniejszych. Pan młody jest tylko mężczyzną i być może nie zauważy, że coś jest nie tak w wyglądzie panny młodej. Twoim obowiązkiem jest dostrzeganie i poprawianie rozmytego od płaczu makijażu, poprawienie fryzury lub zawiniętej sukni. Miej oczy dookoła głowy i zwróć szczególną uwagę na pannę młodą przed wykonywaniem zdjęć z gośćmi oraz sesją w dniu ślubu.
5. Pomoc podczas ceremonii.
Świadkowa oprócz przyszłego męża w kościele czy podczas ceremonii plenerowej lub w Urzędzie Stanu Cywilnego siedzi najbliżej panny młodej. Musisz pamiętać, żeby podejść i odebrać bukiet przed przysięgą, rozłożyć welon po tym, jak panna młoda będzie siadała na krześle i odebrać na koniec dokumenty wręczone przez księdza lub urzędnika.
6. Opieka nad kopertami i prezentami.
Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu to również opieka nad prezentami i kopertami. Realizujecie go wspólnie ze świadkiem. Pamiętaj, żeby stać obok podczas składania życzeń i trzymać np. pudełko na koperty lub odbierać i odkładać prezenty. Następnie pomórz parze młodej schować wszystko do samochodu.
7. Łączność z usługodawcami.
Nie pozwól, by każdy usługodawca zawracał głowę młodej parze. Podejdź do orkiestry, fotografa czy filmowca, przedstaw się i poproś, żeby z każdym problemem lub realizacją zaplanowaną w harmonogramie uderzali od razu do Ciebie. Nie ma nic bardziej wkurzającego niż np. Dj stojący za młodą parą, która akurat w tym momencie chlipie rosołek informujący, że zaraz odbędzie się toast, a następnie pierwszy taniec.
8. Zabawianie gości weselnych i dbanie o ich potrzeby.
Jeżeli chcesz najlepiej zrealizować obowiązki świadkowej na ślubie i weselu, nie zapominaj o gościach. Wspólnie ze świadkiem zadbaj o to, żeby nie czuli się zagubieni. Gdy zauważysz niepokojący problem, to pomóż go rozwiązać i nie obarczaj tym młodej pary.
9. Zachęcanie gości do zabawy.
Kiedy widzisz, że na parkiecie jest totalna lipa a Dj gra utwory do bani, podejdź, poproś o inny kawałek i poderwij młodą parę i ich gości do zabawy. Jeżeli młodzi będą na parkiecie, nikt nie powinien odmówić świadkowej udziału w zabawie.
10. Pomoc przy oczepinach.
Tutaj pomalutku kończą się obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Pamiętaj, żeby o północy podczas oczepin ogarniać sytuacje i trzymać się na nogach. Będziesz potrzebna przy odczepianiu welonów, wianków itp. oraz przy organizacji konkursów. Jak już odhaczysz ten punkt, możesz śmiało rzucić się z czystym sumieniem i poczuciem zrealizowania planu do szalonej zabawy.
Podsumowanie.
Po zastosowaniu się do powyższych rad obowiązki świadkowej na ślubie i weselu spełnisz na 100 procent. Gwarantuje Ci, że panna młoda będzie zadowolona i odpowiednio Tobie podziękuje.
Zachęcam Cię również do przeczytania artykułu, w którym prowadzę Cię krok po korku przy organizacji wesela – https://www.weselnieowszystkim.pl/jak-zorganizowac-wesele-poradnik/
Bardzo ważnych rzeczy można się dowiedzieć na tym blogu.