kamerzysta na wesele

Kamerzysta na wesele – Czy warto ?

Kamerzysta na wesele – czy warto ?

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w film ślubny i zatrudnić kamerzystę na wesele, to świetnie trafiłaś. W tym artykule postaram Ci odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule oraz udzielę kilka cennych wskazówek, żeby nie przejechać się na wyborze kamerzysty.

Spis treści:

  1. Wesele bez kamerzysty.
  2. Czasy się zmieniły.
  3. Wideo to również zapis dźwięku
  4. Filmy z wesela nie trwają już tyle co „Moda na sukces”
  5. Teledysk Ślubny – nowa moda
  6. Kamerzysta na wesele – Co może się wydarzyć jak oszczędzisz na kamerzyście ?
  7. Ile kosztuje kamerzysta na wesele ?
  8. Dlaczego sam teledysk ślubny kosztuje tyle co cały film ?
  9. Kamerzysta na wesele – czy warto ?

1. Wesele bez kamerzysty.

Zastanawiasz się, czy organizuje się wesela bez kamerzysty ? Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia, jednak czasy się zmieniły. Dużo par ze względu na traumy przeżyte oglądając filmy rodem z lat 90, rezygnują z usług profesjonalnego filmowca. Dla mnie jako fotografa, jest to wygodne, ponieważ ekip, które potrafią w kulturalny sposób współpracować z fotografami, jest naprawdę niewiele. Ale rezygnując z filmu sporo tracicie.

kamerzysta na weslele
fot: www.michalwoloszyn.pl

2. Czasy się zmieniły.

Stereotypowy kamerzysta z bujnym wąsem, ubrany w wygodne sandały i kamizelkę, noszący na ramieniu wielką kamerę, z której celuje niczym Rambo z bazooki to już przeszłość. Nowoczesne filmy wykonywane są niewielkimi i dyskretnymi aparatami, ponieważ filmowcom zależy na dyskrecji i naturalnych ujęciach. Większość ekip ubiera się w tak, żeby zmieszać się z tłumem i wyłapywać dyskretne ujęcia.

3. Wideo to również zapis dźwięku.

To, czego nie oddadzą wam zdjęcia, to oczywiście zapis dźwięku. Fajnie jest usłyszeć po latach, jak podczas przysięgi drżał nam głos lub zabawny toast wzniesiony przez świadka. Oglądając samą fotografię, nie będziecie pamiętali, przy jakich piosenkach bawiliście się najlepiej i co było hitem w danym roku.

kamerzysta na wesele
fot: www.michalwoloszyn.pl

4. Filmy z wesela nie trwają już tyle co „Moda na sukces”.

Któż z nas nie zaznał wyłączenia filmu po godzinie oglądania tuż po zakończeniu przysięgi ? A przecież do końca jeszcze 3 godziny zabawy weselnej. Na szczęście nowoczesne filmy trwają między 30 a 60 minut i najlepsi kamerzyści potrafią zmieścić w tak krótkim czasie wszystkie kluczowe momenty i jeszcze przedstawić to w formie przyjemnej dla oka historii ślubnej, a nie jak dawniej 4 godzinnej inwentaryzacji. Do godzinnego filmu można wracać często i zazwyczaj ogląda się od początku do końca.

5. Teledysk Ślubny – Nowa moda.

W zasadzie już nie taka nowa, bo ja swój ślub organizowałem w 2014 roku i krótkie teledyski już wtedy robiły furorę. Bardzo przyjemnie się do tego wraca i praktycznie w kilka minut możemy ożywić wspomnienia. Teledyski są bardzo chętnie publikowane przez pary młode w mediach społecznościowych, bo któż z nas nie chce pochwalić się światu swoim wyjątkowym dniem ? 🙂

video : http://www.blackandwhitevideo.pl

6. Kamerzysta na wesele – Co może się wydarzyć jeżeli zaoszczędzisz na kamerzyście ?

Niektórzy nie planowali uwzględnić filmowca w ślubnym budżecie i dość często decydują się, żeby wybrać najtańszą ofertę na ostatnią chwilę. Skoro nie planowali filmu, to nie zależało im na jakości, ale zawsze dobrze mieć cokolwiek. To najgorszy błąd, jaki można popełnić.

Za najniższe stawki bardzo często pracują osoby, które w latach 90 miały pełne kalendarze, ale niestety kompletnie nie potrafią się odnaleźć w obecnych realiach. Rynek ślubny jest tak dynamiczny i obowiązują na nim proste zasady. Jeżeli stale nie uczysz się i nie rozwijasz, to wypadasz. Kamerzysta, który zignorował zmiany, jest zagrożeniem nie tylko dla tego, że otrzymasz kiepski film, ale może również zepsuć zdjęcia i intymne momenty.

Miałem kiedyś przygodę, że na wesele przyjechał kamerzysta z agencji, która podsyłała osoby z łapanki, które nie mają zielonego pojęcia o filmowaniu , tylko muszą realizować wytyczne jakie dostali. Od samego początku świecił wielką żółtą lampą po twarzach młodej pary pozostawiając żółty zafarb na zdjęciach. Poproszony o zgaszenie, odpowiadał, że tak mu kazał szef, więc musi wykonywać jego polecenia.

Odsyłam Cię do wcześniejszego wpisu dotyczącego współpracy kamerzysty i fotografa – https://www.weselnieowszystkim.pl/wspolpraca-fotografa-z-kamerzysta/

kamerzysta na wesele
fot: www.michalwoloszyn.pl

7. Ile kosztuje kamerzysta na wesele ?

Ceny kamerzystów na wesele zależne są od umiejętności operatora i ilości osób obecnych podczas nagrania. Otrzymując oferty do 2500 zł dwa razy się zastanówcie, bo jest to poniżej progu opłacalności.

8. Dlaczego sam teledysk ślubny kosztuje tyle co cały film ?

Tutaj nie ma co się zbytnio rozpisywać. Żeby nagrać i zmontować kilkuminutowy klip z całego dnia, kamerzysta musi zbierać materiał przez cały reportaż. Czyli jest w pracy tyle samo godzin co przy nagrywaniu całego filmu.

9 Kamerzysta na Wesele – czy warto ?

Podsumowując, odpowiem na pytanie zadane w tytule tego artykułu – „Kamerzysta na wesele – czy warto ?”. To oczywiście subiektywna odpowiedź, więc przemyślenia pozostawiam Tobie. Film jest dopełnieniem tego, czego nie jesteśmy w stanie uzyskać na zdjęciach. Ruchomy obraz, dźwięk, sposób poruszania się, rozmowy podczas ślubu. Według mnie warto uwzględnić kamerzystę w weselnym budżecie, ponieważ otrzymacie wyjątkowe wspomnienia w postaci nagrania wideo.

Leave a Reply