obowiązki świadkowej na weselu

Oczepiny – Poradnik + Najpopularniejsze zabawy oczepinowe [7].

W dzisiejszym wpisie wyjaśniam co to są oczepiny, o której godzinie można je przeprowadzić i ile powinny trwać. Dodatkowo przedstawiam też najpopularniejsze zabawy oczepinowe.

1. Co to są oczepiny ?

Oczepiny, to dawny obrzęd weselny wywodzący się z ludów słowiańskich. Polegają na symbolicznym przejściu kobiety ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Nazwa pochodzi od czepca, który panny młode dawniej nosiły w miejsce wianka. Tyle z terminologii, ale o co chodzi tak naprawdę ?

W obecnych czasach oczepiny, to rozrywkowa część wesela podczas której panna młoda wykonuje symboliczny rzut welonem, wiankiem lub bukietem w kierunku wszystkich panienek bawiących się na weselu. Tak samo jest w przypadku pana młodego, który rzuca muchą lub krawatem. Osoby, które złapały rekwizyty, zostają nową parą młodą i według legendy w mają rok na zorganizowanie swojego wesela.

Na tym oczepiny powinny się zakończyć, ale od wielu lat tradycją są różne zabawy oczepinowe podczas których angażuje się młodą parę i gości weselnych.

123
fot: www.michalwoloszyn.pl

2. O której przeprowadzić oczepiny ?

Zazwyczaj oczepiny zaczynają się o północy i po tym bloku rozrywkowym fotografowie i filmowcy kończą pracę. Niektóre pary młode całkowicie rezygnują z tej formy rozrywki lub z uwagi na obecność osób starszych na weselu przenoszą na wcześniejsze godziny np. 21 lub 22.

3. Ile trwają oczepiny ?

Najczęściej oczepiny trwają od 30 do 45 minut i najlepiej tego czasu nie przekraczać. Zbyt duża ilość zabaw szybko nudzi gości i zamiast oglądając całość, rozchodzą się w trakcie i nie biorą udziału w konkursach. Warto postawić na jakość zabaw niż na ilość.

kamerzysta na wesele
fot: www.michalwoloszyn.pl

4. Jak urozmaicić blok oczepinowy ?

W przypadku gdy decydujecie się na krótkie oczepiny, warto urozmaicić ten czas jakąś atrakcją. Najczęściej spotyka się pokaz zimnych ogni, ale oczywiście można wybrać coś innego. Listę 29 atrakcji weselnych opublikowałem w poprzednim wpisie i zachęcam Cię do przeczytania. Najlepsze atrakcje na wesele – top 29

5. Najpopularniejsze zabawy oczepinowe.

Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych zabaw oczepinowych. Nie jest to lista najlepszych, ale najczęściej spotykanych. Zazwyczaj wodzirejowie i orkiestra mają swoje autorskie zabawy, które proponują podczas omawiania szczegółów.

5.1. Pierwszy taniec nowo wybranej pary

Bardzo często po klasycznym rzucie welonem i muchą, nowo wybrana para odbywa swój pierwszy taniec. Często urozmaicony jest o różne przebrania i gadżety, tak żeby nie było za łatwo.

5.2. Test Zgodności

Mało jest wesel, na których podczas oczepin nie spotyka się testu zgodności. Zabawa polega na tym, że prowadzący zadaje pytania dotyczące wspólnego życia młodej pary, na które odpowiadają “ON” lub “ONA” podnosząc tabliczki z napisami, lub specjalne rekwizyty. Dobrze skonstruowane pytania mogą rozbawić widzów do łez.

oczepiny zabawy oczepinowe
fot: www.michalwoloszyn.pl

5.3. Taniec wykupny

Taniec wykupny inaczej “zbieranie na wózek” to bardzo częsta zabawa podczas bloku oczepinowego. Polega na tym, że świadkowie trzymają pojemniki na pieniądze i każdy, kto chce zatańczyć z młodą parą, wrzuca banknot i odbija młodych od osoby, z którą obecnie tańczą. Po skończeniu czasu wygrywają osoby, które obecnie są z młodą parą.

taniec wykupny
fot: www.michalwoloszyn.pl

5.4. Gorące krzesła

Zabawa polegająca na ustawieniu w okręgu 7 krzeseł, wokół których w rytm muzyki chodzi 8 osób. Gdy muzyka przestaje grać, trzeba jak najszybciej zająć miejsce. Osoba, która odpada zabiera ze sobą jedno krzesło. W końcu wygrywa jedna osoba.

5.5. Gorące krzesła z fantami

Zabawa różni się od gorących krzeseł tym, że jak przestaje grać muzyka, to prowadzący zleca przyniesienie jakiegoś rekwizytu. Uczestnik może wrócić na krzesło dopiero, jak spełni wymóg wodzireja.

oczepiny
fot: www.michalwoloszyn.pl

5.6. Figury Taneczne

Kolejna często spotykana zabawa dla par. Uczestnicy tańczą i w momencie jak przestaje grać muzyka, muszą pozostawić na parkiecie tylko wskazane części ciała. np lewa noga i głowa. Jeżeli oprócz tego para podpiera się np. ręką lub inną częścią ciała, to odpada z gry.

oczepiny
fot: www.michalwoloszyn.pl

5.7. Tory przeszkód

Konkurencja sprawnościowa. Zazwyczaj młoda para wybiera dwie drużyny, które rywalizują ze sobą, pokonując tor przeszkód. Może to być wyścig w płetwach, na hulajnogach w spodniach trzyosobowych itp. Zazwyczaj na półmetku przygotowany jest kieliszek wódki do wypicia.

6. Podsumowanie

Według mnie oczepiny powinny być krótkie i pozbawione żenujących zabaw typu przeciąganie jajka przez nogawkę w spodniach czy kareta. Powinny zostać sprawnie przeprowadzone bez zbędnego przeciągania, żeby nie pousypiać gości.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *