Planujecie w niedalekiej przyszłości wziąć ślub kościelny ? W tym artykule dowiesz się, o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas ceremonii. Stosując się do 6 porad wasze zdjęcia i film ślubny będą dużo lepsze, a Wy unikniecie najczęstszych błędów.
1. Ślub Kościelny – Wejście do Kościoła
Na sam początek zaczniemy od ważnego momentu, jakim jest wejście do kościoła. Pisałem już na ten temat osobny artykuł, z którym możesz się zapoznać tutaj: Wejście do Kościoła – 5 pytań i odpowiedzi.
Jeżeli ksiądz Was prowadzi do ołtarza, poczekajcie aż dojdzie do połowy kościoła !
W dzisiejszym wpisie poruszę w zasadzie jedną z opcji, czyli wspólne wejście do kościoła. W większości przypadków wygląda to tak, że para młoda czeka na wejściu, a ksiądz podchodzi z krzyżem i błogosławi, następnie prowadzi młodą parę do ołtarza. Pamiętajcie, żeby przy takiej opcji odczekać, aż ksiądz dojdzie do połowy drogi i wtedy pomalutku ruszacie. Jeżeli pójdziecie od razu za nim, to będzie miał piękne zdjęcie z rozpoczęcia ceremonii, a Wy niestety będziecie zasłonięci.
2. Usiądźcie blisko siebie
Niby sprawa oczywista, ale niestety podczas przygotowywania dekoracji kościoła, wielokrotnie spotkałem się z krzesłami odsuniętymi daleko od siebie. Para młoda w tak ważnym momencie nie może się do siebie przytulić i złapać za ręce. Jeżeli siedzicie daleko od siebie, to koniecznie przysuńcie krzesła.
3. Pamiętajcie o sobie !
Poziom stresu, szczególnie przed przysięgą paraliżuje większość par. Bardzo często zdarza się, że zakochani siedzą na swoich krzesłach z rączkami na kolankach i wpatrują się nieruchomo w księdza. Pamiętajcie o sobie, o spojrzeniach o drobnych gestach, o trzymaniu się za rękę. Dzięki temu złapiecie trochę luzu i stres będzie dużo mniejszy.
4. Przysięgacie sobie a nie księdzu
Za każdym razem, gdy tydzień przed ślubem rozmawiam ze swoimi parami, wyraźnie podkreślam, że przysięgają sobie, a nie księdzu. Niektórzy księża sami zwracają na to uwagę i proszą parę młodą, żeby zwrócili się przodem do siebie. Niestety większość księży nie zwraca na to uwagi i młodzi podczas przysięgi odwróceni są plecami do rodziny i gości i zamiast patrzeć sobie w oczy, zerkają na księdza. Na zdjęciach wygląda to tragicznie, dlatego postarajcie się zadbać o tak ważną sprawę, jaką jest ustawienie podczas przysięgi.
5. Podpisy przy ołtarzu
W przypadku ślubu konkordatowego, oprócz kościelnej przysięgi należy jeszcze złożyć podpisy na dokumentach dla Urzędu Stanu Cywilnego. Większość księży zaprasza młodych przed mszą do ciemnej i niekoniecznie dobrze wyglądającej na zdjęciach zakrystii i tam podpisują dokumenty. Jest to strasznie problematyczne szczególnie w przypadku gdy Pan Młody pierwszy raz zobaczy swoją przyszłą żonę przed ołtarzem. Robi się zamieszanie, ukrywanie się w samochodach itp.
Organizując ślub kościelny, warto dogadać się z księdzem, żeby podpisy złożyć na sam koniec mszy przy ołtarzu. Wygląda to, ładnie na zdjęciach i jest radosną chwilą dla rodziców.
6. Wyjście z kościoła
Zazwyczaj wygląda, to tak, że goście czekają przed kościołem, a młodzi wychodzą i są przywitani gromkimi brawami. Często jednak dochodzi do sytuacji, gdzie goście zostają w kościele, a młodzi po wyjściu orientują się, że na zewnątrz nie ma żywej duszy i za ich plecami nagle wychodzą tłumy.
!! Pamiętajcie, żeby przy samym wyjściu poczekać aż wszyscy goście zdążą opuścić kościół !!
Podsumowanie
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu organizując ślub kościelny, nie popełnicie już żadnego z najczęstszych błędów. Wymieniłem 6 przykładów, z którymi często spotykam się w swojej pracy. Pamiętajcie również o tym, żeby przy planowaniu szczegółów ślubu kościelnego z księdzem poruszyć sprawę wejścia do kościoła i składania podpisów podczas mszy. Jeżeli bierzecie ślub w swojej parafii i zależy Wam, żeby udzielił go Wasz ulubiony ksiądz, to warto udać się do niego i o to poprosić.
Zapraszam też do zapoznania się z innymi cennymi poradami, które opisują na podstawie własnych doświadczeń w pracy jako fotograf ślubny. https://www.weselnieowszystkim.pl/porady-weselne-blog-slubny/
dobrzy poradnik, czasem wizyta w kościele może człowieka stresować. Warto przeczytać i być przygotowanym.
Dobry, konkretny i skondensowany poradnik. Do przypomnienia przed ślubem kościelnym dla każdej pary młodej!