ślub kościelny

Ślub kościelny – O czym pamiętać podczas mszy ? [6 porad]

Planujecie w niedalekiej przyszłości wziąć ślub kościelny ? W tym artykule dowiesz się, o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas ceremonii. Stosując się do 6 porad wasze zdjęcia i film ślubny będą dużo lepsze, a Wy unikniecie najczęstszych błędów.

1. Ślub Kościelny – Wejście do Kościoła

Na sam początek zaczniemy od ważnego momentu, jakim jest wejście do kościoła. Pisałem już na ten temat osobny artykuł, z którym możesz się zapoznać tutaj: Wejście do Kościoła – 5 pytań i odpowiedzi.

Jeżeli ksiądz Was prowadzi do ołtarza, poczekajcie aż dojdzie do połowy kościoła !

W dzisiejszym wpisie poruszę w zasadzie jedną z opcji, czyli wspólne wejście do kościoła. W większości przypadków wygląda to tak, że para młoda czeka na wejściu, a ksiądz podchodzi z krzyżem i błogosławi, następnie prowadzi młodą parę do ołtarza. Pamiętajcie, żeby przy takiej opcji odczekać, aż ksiądz dojdzie do połowy drogi i wtedy pomalutku ruszacie. Jeżeli pójdziecie od razu za nim, to będzie miał piękne zdjęcie z rozpoczęcia ceremonii, a Wy niestety będziecie zasłonięci.

ślub kościelny wejście do kościoła
foto : www.michalwoloszyn.pl

2. Usiądźcie blisko siebie

Niby sprawa oczywista, ale niestety podczas przygotowywania dekoracji kościoła, wielokrotnie spotkałem się z krzesłami odsuniętymi daleko od siebie. Para młoda w tak ważnym momencie nie może się do siebie przytulić i złapać za ręce. Jeżeli siedzicie daleko od siebie, to koniecznie przysuńcie krzesła.

3. Pamiętajcie o sobie !

Poziom stresu, szczególnie przed przysięgą paraliżuje większość par. Bardzo często zdarza się, że zakochani siedzą na swoich krzesłach z rączkami na kolankach i wpatrują się nieruchomo w księdza. Pamiętajcie o sobie, o spojrzeniach o drobnych gestach, o trzymaniu się za rękę. Dzięki temu złapiecie trochę luzu i stres będzie dużo mniejszy.

ślub kościelny
foto : www.michalwoloszyn.pl

4. Przysięgacie sobie a nie księdzu

Za każdym razem, gdy tydzień przed ślubem rozmawiam ze swoimi parami, wyraźnie podkreślam, że przysięgają sobie, a nie księdzu. Niektórzy księża sami zwracają na to uwagę i proszą parę młodą, żeby zwrócili się przodem do siebie. Niestety większość księży nie zwraca na to uwagi i młodzi podczas przysięgi odwróceni są plecami do rodziny i gości i zamiast patrzeć sobie w oczy, zerkają na księdza. Na zdjęciach wygląda to tragicznie, dlatego postarajcie się zadbać o tak ważną sprawę, jaką jest ustawienie podczas przysięgi.

ślub kościelny
foto : www.michalwoloszyn.pl

5. Podpisy przy ołtarzu

W przypadku ślubu konkordatowego, oprócz kościelnej przysięgi należy jeszcze złożyć podpisy na dokumentach dla Urzędu Stanu Cywilnego. Większość księży zaprasza młodych przed mszą do ciemnej i niekoniecznie dobrze wyglądającej na zdjęciach zakrystii i tam podpisują dokumenty. Jest to strasznie problematyczne szczególnie w przypadku gdy Pan Młody pierwszy raz zobaczy swoją przyszłą żonę przed ołtarzem. Robi się zamieszanie, ukrywanie się w samochodach itp.

Organizując ślub kościelny, warto dogadać się z księdzem, żeby podpisy złożyć na sam koniec mszy przy ołtarzu. Wygląda to, ładnie na zdjęciach i jest radosną chwilą dla rodziców.

ślub kościelny
foto : www.michalwoloszyn.pl

6. Wyjście z kościoła

Zazwyczaj wygląda, to tak, że goście czekają przed kościołem, a młodzi wychodzą i są przywitani gromkimi brawami. Często jednak dochodzi do sytuacji, gdzie goście zostają w kościele, a młodzi po wyjściu orientują się, że na zewnątrz nie ma żywej duszy i za ich plecami nagle wychodzą tłumy.

!! Pamiętajcie, żeby przy samym wyjściu poczekać aż wszyscy goście zdążą opuścić kościół !!

usługodawcy na ślub
foto : www.michalwoloszyn.pl

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu organizując ślub kościelny, nie popełnicie już żadnego z najczęstszych błędów. Wymieniłem 6 przykładów, z którymi często spotykam się w swojej pracy. Pamiętajcie również o tym, żeby przy planowaniu szczegółów ślubu kościelnego z księdzem poruszyć sprawę wejścia do kościoła i składania podpisów podczas mszy. Jeżeli bierzecie ślub w swojej parafii i zależy Wam, żeby udzielił go Wasz ulubiony ksiądz, to warto udać się do niego i o to poprosić.

Zapraszam też do zapoznania się z innymi cennymi poradami, które opisują na podstawie własnych doświadczeń w pracy jako fotograf ślubny. https://www.weselnieowszystkim.pl/porady-weselne-blog-slubny/

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *